Strona głównaZdrowieWitamina D a choroby serca i układu krążenia

Witamina D a choroby serca i układu krążenia

O dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D powinniśmy zadbać nie tylko ze względu na to, że jej niedobory osłabiają kości. Jak donoszą amerykańscy naukowcy braki witaminy D zwiększają ryzyko chorób serca.
Witamina D a choroby serca i układu krążenia [© Geza Farkas - Fotolia.com] Do wniosku o zależności pomiędzy stężeniem witaminy D w organizmie a ryzykiem wystąpienia chorób serca doszli naukowcy, którzy na przestrzeni kilku lat obserwowali 1.739 osób. Średnia wieku uczestników badania wyrosiła 59 lat, żaden z nich nie miał przed rozpoczęciem obserwacji problemów z układem krążenia.

Badania rozpoczęto od sprawdzenia stężenia witaminy D, następnie zbierano informacje na temat chorób jakie przebyli uczestnicy badania. Zwrócono także uwagę na czynniki zwiększające ryzyko chorób układu krążenia.

Okazało się, że osoby o niskim stężeniu witaminy D były dwa razy bardziej narażone na choroby takie jak zawał, , krążenia.

Witamina D jest wytwarzana przez organizm pod wypływem działania na skórę promieni słonecznych. O jej odpowiedni poziom można zadbać sięgając po produkty takie jak: , mleko oraz pełnoziarniste pieczywo i makarony.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy