Strona głównaZdrowieWitamina B6 pomaga osłabić lęk i niepokój

Witamina B6 pomaga osłabić lęk i niepokój

Nowe badania wykazały, że przyjmowanie witaminy B6 w większych dawkach zmniejsza odczuwanie lęku i depresji.
Witamina B6 pomaga osłabić lęk i niepokój [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Na Uniwersytecie w Reading zmierzono wpływ większych ilości witaminy B6 na osoby dorosłe i stwierdzono, że codzienne przyjmowanie suplementów z tą witaminą przez miesiąc przełożyło się na osłabienie i przygnębienia.

Suplementy z witaminą B6 zmieniają poziom aktywności mózgu tak, by zapobiec lub wyleczyć zaburzenia .

- Działanie mózgu opiera się na delikatnej równowadze między neuronami pobudzającymi, które przenoszą informacje, a neuronami hamującymi, które zapobiegają nadmiernej aktywności - mówi psycholog dr David Field.

- Ostatnie teorie wiążą zaburzenia nastroju i niektóre inne stany neuropsychiatryczne z zaburzeniem tej równowagi, często „obwiniając" o nią nadmierny poziom aktywności mózgu. Witamina B6 pomaga organizmowi generować określony przekaźnik, który powstrzymuje impulsy w mózgu, a nasze badanie łączy ten uspokajający efekt ze zmniejszonym lękiem wśród uczestników - dodaje dr Field.

Podczas gdy poprzednie badania pokazały, że multiwitaminy mogą osłabiać poziom stresu, nie sprawdzono w badaniach, których konkretne witaminy dają taki efekt.

Teraz skoncentrowano się na roli witaminy B6, o której wiadomo, że zwiększa produkcję GABA (kwasu gamma-aminomasłowego), substancji blokującej impulsy między komórkami nerwowymi w mózgu. Jak ustalono, osoby przyjmujące witaminę B6 cechują się zwiększoną ilością przekaźnika GABA.

- Wiele produktów spożywczych, w tym tuńczyk, ciecierzyca oraz rozmaite owoce i warzywa zawierają witaminę B6. Jednak duże dawki stosowane w badaniu sugerują, że suplementy byłyby konieczne, aby uzyskać oczekiwany wpływ na - wskazuje dr Field.

- Trzeba zaznaczyć, że testy są na wczesnym etapie, a wpływ witaminy B6 na lęk był dość niewielki w porównaniu z tym, czego można oczekiwać po lekach. Jednak działania oparte na odżywianiu wywołują znacznie mniej nieprzyjemnych skutków ubocznych niż medykamenty, a więc w przyszłości te pierwsze mogą być preferowane - wyjaśnia dr Field.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy