Strona głównaZdrowieWitamina B3 - niezbędna dla jasnego myślenia i lepszej pamięci

Witamina B3 - niezbędna dla jasnego myślenia i lepszej pamięci

WiaminaB3 jest potrzebna, by móc liczyć na dobre krążenie krwi, zapewnić normalne funkcjonowanie mózgu, czy zwiększyć możliwości pamięci.
Witamina B3 - niezbędna dla jasnego myślenia i lepszej pamięci [© bit24 - Fotolia.com] , czyli niacyna, to związek bardzo nam potrzebny, by zachować dobry poziom funkcji poznawczych. Poza tym pomaga układowi pokarmowemu wchłaniać węglowodany oraz tłuszcze, a także osłabia objawy schizofrenii i jest stosowana w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz naczyń krwionośnych.

Jeśli chodzi o źródła B3, można ją znaleźć w: drożdżach piwnych, rybach, wątróbce, podrobach, jajach, roślinach strączkowych, orzechach ziemnych, produktach pełnoziarnistych.

Korzyści zdrowotne wynikające z odpowiedniego poziomu witaminy B3 w organizmie obejmują:
 • lepszą pracę mózgu, witamina ta jest bardzo ważna dla metabolizmu mózgu, jak również poprawia ;
 • wpływ na trawienie; jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, reguluje apetyt, a co więcej, zapewnia dobre funkcjonowanie nerwów i zdrowy wygląd skóry;
 • działanie ochronne dla układu krążenia, ponieważ B3 obniża poziom „złego" LDL i zwiększa ilość „dobrego" cholesterolu HDL;
 • regulację poziomu hemoglobiny glikowanej. Chorzy na mogą lepiej kontrolować HbA1c dzięki B3;
 • wzrost energii. Niacyna bierze udział w przekształcaniu białka, węglowodanów i tłuszczu w energię;
 • zachowanie możliwości seksualnych; niacyna pomaga oslabić i u mężczyzn, u których dolegliwość ta wynika z problemów hormonalnych, bo witamina B3 ma wpływ na produkcję hormonów.
Zalecane dzienne spożycie dla kobiet wynosi 15-18 mg, dla mężczyzn 15-19 mg, a w przypadku dzieci 9-13 mg. Niacyna w dużych dawkach może reagować z lekami psychotropowymi, więc w przypadku ich stosownaia należy skonsultować się z lekarzem przed decyzją o suplementacji B3.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 23:21:13, 16-03-2017 jacek001

  Odpowiedni poziom niacyny wpływa na utrzymanie dobrego nastroju. Niestety, jest to jedna z witamin, której zawsze brakuje i warto ją uzupełniać. Ale zalecane dzienne spożycie 18mg to o wiele za mało. Ja biorę 100mg dziennie i czuję się wspaniale. Nasycenie niacyną można rozpoznać tzw. "flush", czyli uderzeniem gorąca i zaczerwienieniem okolic twarzy, zresztą zupełnie nieszkodliwym. Szereg witamin ma nadzwyczajny efekt, ale dopiero w większych dawkach. Przykładem witamina C, która staje się skutecznym lekiem w megadawkach.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Umierać po ludzku
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy