Strona głównaZdrowieWitamina B12 i kwas foliowy - ich często brakuje seniorom

Witamina B12 i kwas foliowy - ich często brakuje seniorom

Ludziom po 50-tym roku życia często są zagrożone niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego, ostrzegają badacze z Trinity College w Dublinie.
Witamina B12 i kwas foliowy - ich często brakuje seniorom [fot. collage Senior.pl / Canva]
Odkryto, że wśród mieszkańców Irlandii co ósma dorosła osoba ma niedobór witaminy B12; co siódma zaś cechuje się niedoborem .

Zarówno witamina B12, jak i kwas foliowy są niezbędne dla funkcjonowania tkanki nerwowej, oraz produkcji czerwonych krwinek i dla ochrony DNA. Liczne badania pokazały, że niski poziom kwasu foliowego i witaminy B12 w diecie jest związany ze słabszym zdrowiem w dłuższej perspektywie, szczególnie u osób starszych.

Jakkolwiek coraz bardziej popularne jest wzbogacanie różnych produktów (np. chleba czy płatków śniadaniowych) witaminami i minerałami, okazuje się to nieskuteczne w zapobieganiu niedoborowi tych mikroelementów wśród osób starszych. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że znaczna część seniorów cechuje się zbyt niskimi poziomami wspomnianych mikroskładników.

Ustalono, że:

Jedna na osiem osób w wieku powyżej 50 lat miała niedobór , a co siódma - niedobór kwasu foliowego;

Częstość niedoboru folianów wzrastała z wiekiem: dotyczył on 14 proc. osób w wieku 50-60 lat oraz 23 proc. osób powyżej 80 roku życia. Co więcej, niedostateczna ilość tych związków częściej występowała u palaczy, osób otyłych i żyjących samotnie;

Niedostatek witaminy B12 z większą częstotliwością miał miejsce u palaczy (14 proc.), osób żyjących samotnie (14,3 proc.) oraz osób o niższym statusie społeczno-ekonomicznym (13 proc.).
Badanie to pokazuje zaskakujący poziom nieodpowiedniej dawki kwasu foliowego wśród osób starszych, pomimo tego, że od lat wzbogaca się niektóre rodzaje żywności w kwas foliowy na rynku irlandzkim (choć nie jest to obowiązkowe) - mówią autorzy.
Dodają też, że niepokojące są zbyt niskie ilości witaminy B12, a zaznaczają, że relatywnie łatwo można by temu zaradzić, m. in. poprzez uświadamianie seniorom, jak istotne są te mikroelementy dla stanu ich zdrowia.

O badaniach napisano w magazynie British Journal of Nutrition.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy