Strona głównaZdrowieWiśnie mogą poprawić zdolności poznawcze

Wiśnie mogą poprawić zdolności poznawcze

Sok wiśniowy, wypijany regularnie, może poprawić zdolności poznawcze seniorów, wynika z niewielkich badań uczonych z University of Delaware w Newark.
Wiśnie mogą poprawić zdolności poznawcze [fot. Bruno Natura from Pixabay]
Coraz więcej badań koncentruje się na wpływie diety na nasze fizyczne i psychiczne możliwości, sprawdzając, jakich składników szczególnie potrzebuje nasz organizm, by dobrze funkcjonować do późnej starości. Oto kolejne z nich: ustalono, że sok wiśniowy (bez dodatku cukru) już w ciągu kilku miesięcy może poprawić nasze zdolności umysłowe.
zawierają duże ilości flawonoidów, związków należących do grupy . Substancje te występują naturalnie w roślinach i mają silne właściwości przeciwutleniające, więc mogą chronić przed wieloma różnymi chorobami, w tym przed .

W ramach badań kilkadziesiąt starszych osób (w wieku 65-80 lat) zostało podzielonych na dwie grupy. Jedna z nich przez 12 tygodni codziennie piła dwie szklanki soku wiśniowego (jedną rano i jedną wieczorem), drugiej podawano placebo. Co istotne, na początku badań żaden z uczestników nie wykazywał problemów poznawczych, ani nie miał za sobą choroby serca, udaru, raka, urazu mózgu, czy innej dolegliwości, która mogłaby mieć wpływ na zdolności kognitywne.

Okazało się, że picie soku wiśniowego dało jasno zauważalne korzyści, takie jak poprawa pamięci, szybsze poruszanie się, zmniejszenie ilości błędów epizodycznej pamięci wzrokowej, poprawa wzroku oraz zmniejszenie błędów podczas pracy pamięci przestrzennej.

Jak sądzą autorzy, takie korzystne działanie wiśni może mieć związek z zawartymi w owocach bioaktywnymi związkami, w tym polifenolami, antocyjanami i melaniną. Produkt ten może też obniżać ciśnienie krwi, co także przekłada się na poprawę możliwości poznawczych.

O badaniach można przeczytać w magazynie Food & Function: ;

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy