Strona głównaZdrowieWiosenne kłopoty zdrowotne: alergie, przeziębienia, bóle głowy

Wiosenne kłopoty zdrowotne: alergie, przeziębienia, bóle głowy

Dłuższe dni, więcej słońca, budząca się do życia przyroda i... większe ryzyko pewnych kłopotów zdrowotnych: oto charakterystyczne cechy wiosny. Sprawdź, na co jesteśmy szczególnie narażeni podczas wiosennego sezonu.
Wiosenne kłopoty zdrowotne: alergie, przeziębienia, bóle głowy [Fot. Budimir Jevtic - Fotolia.com]

Alergie

To najpowszechniejsza wiosenna dolegliwość. Jedne z najsilniejszych , pyłki, unoszą się w powietrzu w ogromnych ilościach i wielu ludzi przez to kicha, i ma . Co więcej, lekarze wskazują, że sezonowy katar sienny trwa coraz dłużej, ponieważ w atmosferze jest więcej dwutlenku węgla i rośliny uwalniają jeszcze więcej pyłków.

Przeziębienia

Zazwyczaj kojarzone są z jesienią i zimą, ale w rzeczywistości to wiosna jest okresem szczytowym dla rinowirusów, czyli najpowszechniejszych wirusowych czynników zakaźnych u ludzi, które odpowiadają za 30-50 proc. przypadków .

Kłopoty z oddychaniem

Mogą mieć związek nie tylko z . Zmienna temperatura w okresie wiosennym sprawia, że raz się pocimy, innym razem jest nam chłodno. Takie wahania zaś uniemożliwiają stabilizację temperatury ciała i mogą prowadzić do problemów z oddychaniem.

Bóle głowy

Jeśli wiosna jest ciepła i zaczynamy częściej używać klimatyzacji (np. w samochodach i biurach), znaczne różnice temperatur mogą się wiązać z bólami głowy. Poza tym, częściej odczuwamy takie dolegliwości jesienią i wiosną, kiedy organizm przystosowuje się do zmiany czasu. Ponadto zmiany w poziomie ciśnienia atmosferycznego są potencjalnym wyzwalaczem migren. Ciśnienie w naszych zatokach jest w równowadze z ciśnieniem atmosferycznym, kiedy następuje znacząca zmiana tego ostatniego, podobne modyfikacje mają miejsce w zatokach i jeśli są gwałtowne, mogą wywołać .

Problemy żołądkowe

Na wiosnę metabolizm przyspiesza i wzrasta temperatura ciała. W efekcie następuje też zwiększona produkcji kwasu solnego w naszym układzie pokarmowym, co może powodować (w wyniku nadkwasoty) oraz wiązać się owrzodzeniami żołądka.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy