Strona głównaZdrowieWinogrona chronią przed oparzeniami słonecznymi

Winogrona chronią przed oparzeniami słonecznymi

Choć do wiosny daleko i opalanie się na plaży pozostaje odległą perspektywą, na promieniowanie słoneczne jesteśmy narażeni przez cały rok. Aby uniknąć jego szkodliwego wpływu, warto jeść winogrona.
Winogrona chronią przed oparzeniami słonecznymi [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Jedzenie może chronić przed uszkodzeniem skóry spowodowanym , mówią uczeni z University of Alabama w Birmingham.

Testy wykazały, że osoby jedzące winogrona miały zwiększoną odporność na oparzenia słoneczne, a także niższy poziom markerów uszkodzeń UV na poziomie komórkowym. Skąd taki efekt? Może być on wywołany działaniem , naturalnego składnika znajdującego się w winogronach.

W badaniach sprawdzono wpływ jedzenia proszku winogronowego w ilości odpowiadającej 2,25 miseczkom winogron dziennie. Oceniano, czy chroni przed fotouszkodzeniami spowodowanymi światłem UV. Mierzono reakcję skóry uczestników na światło UV przed dwutygodniowym okresem regularnego jedzenia winogron i po nim. Uczeni ocenili ten efekt na podstawie Minimal Erythema Dose (MED), czyli najniższej dawki promieniowania ultrafioletowego (próg rumieniowy), wywołującej nasilony rumień po upływie 24 godzin od jego zastosowania.

Odkryto, że oparzenia słoneczne po zjedzeniu winogron powstawały dopiero po zwiększeniu ekspozycji na promieniowanie UV, przy czym wskaźnik MED wzrósł średnio o 74,8 proc. Co więcej, biopsja skóry wykazała: zmniejszenie uszkodzeń DNA, mniejszą liczbę komórek skóry, które zginęły, a także zmniejszenie markerów stanu zapalnego.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy