Strona głównaZdrowieWielu dorosłych zmaga się z niezdiagnozowanym ADHD

Wielu dorosłych zmaga się z niezdiagnozowanym ADHD

Zespół deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) jest zazwyczaj uważany za chorobę wieku dziecięcego. Jednak coraz więcej dorosłych zdaje sobie sprawę, że ich problemy z uwagą, koncentracją i niepokojem mogą być w rzeczywistości niezdiagnozowanym ADHD.
Wielu dorosłych zmaga się z niezdiagnozowanym ADHD [fot. collage Senior.pl / Canva]
Na Ohio State University przeprowadzono ogólnokrajowe badanie z udziałem tysiąca osób i odkryto, że 25 proc. dorosłych podejrzewa, że może mieć niezdiagnozowane ADHD. Równocześnie jedynie 13 proc. respondentów podzieliło się swoimi podejrzeniami z lekarzem pierwszego kontaktu.

To budzi obawy o konsekwencje samodiagnozy prowadzącej do nieprawidłowego leczenia. - Lęk, depresja i ADHD - wszystko to może wyglądać bardzo podobnie, ale niewłaściwe leczenie może pogorszyć sytuację zamiast pomóc danej osobie poczuć się lepiej i poprawić jej funkcjonowanie - mówi psycholog dr Justin Barterian, współautor badań.

- Zdecydowanie wzrosła świadomość, że ADHD może nadal wpływać na ludzi w dorosłym życiu. Wiele osób, po zdiagnozowaniu ADHD u swoich dzieci, zaczyna dostrzegać, że sami również pasują do tych objawów, ponieważ jest to zaburzenie genetyczne - wskazuje dr Barterian. Jak ustalono, młodsi dorośli częściej wierzą, że mają niezdiagnozowane ADHD niż starsze pokolenia, a także są bardziej skłonni coś z tym zrobić. Według dra Barteriana pierwszy krok do diagnozy powinien oznaczać wizytę u lekarza, zwykle lekarza pierwszego kontaktu, w celu otrzymania skierowania do specjalisty zdrowia psychicznego dla dokładnej oceny, prawidłowej diagnozy i skutecznego leczenia.

Dorośli zmagający się z ADHD mają problemy ze utrzymaniem uwagi, nadpobudliwością i impulsywnością, które są na tyle poważne, że powodują ciągłe wyzwania w pracy i domu. Objawy te są uporczywe i uciążliwe i często występowały jeszcze w dzieciństwie.

Nadpobudliwość jako objaw jest zazwyczaj rzadziej obecna u dorosłych niż u dzieci. Wielu dorosłych z ADHD zmaga się z problemami z pamięcią i koncentracją. Objawy ADHD często nasilają się pod wpływem , konfliktów lub zwiększonych wyzwań życiowych.
Istnieją trzy główne typy :
  • ADHD z przewagą deficytu uwagi - niezdolność do skupienia uwagi i . Zaburzenie jest również znane jako zespół deficytu uwagi (attention-deficit disorder, ADD);
  • ADHD z nadpobudliwością i impulsywnością.
  • ADHD mieszane - ten typ zaburzenia powoduje nieuwagę, nadpobudliwość i impulsywność.

Zaburzenie może być trudne do zdiagnozowania u dorosłych, ponieważ niektóre objawy są podobne do symptomów innych chorób psychicznych, takich jak lub lęk.

- Objawy ADHD mogą wyglądać inaczej u różnych osób. Niektórzy mogą mieć większe trudności ze skupieniem się na wykładach lub z organizacją, podczas gdy inni mogą mieć większe trudności społeczne w związku z impulsywnością i trudnościami w nadążaniu za rozmowami - wskazuje dr Barterian.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy