Strona głównaZdrowieWieloletni siedzący styl życia powoduje wcześniejszą śmierć

Wieloletni siedzący styl życia powoduje wcześniejszą śmierć

Nie warto przesiadywać w fotelu - im dłużej tak właśnie spędzasz czas, tym bardziej zagrażają ci różne choroby, w tym te przewlekłe, a także przedwczesna śmierć.
Wieloletni siedzący styl życia powoduje wcześniejszą śmierć [fot.  André Santana z Pixabay]
Dobre wieści są takie, że w każdym wieku można zacząć się ruszać i zyskać z tego znaczne korzyści dla zdrowia. Nawet późno podjęta daje silne efekty prozdrowotne.

W Norwegii przez ponad 20 lat monitorowano zdrowie ponad 23 tysięcy ludzi i okazało się, że ci, którzy przez ten okres czasu prowadzili siedzący tryb życia, byli dwukrotnie bardziej narażeni na w porównaniu do ludzi aktywnych.

W testach Norwegian University of Science and Technology wzięli udział ludzie w wieku powyżej 20 lat. Każdego uczestnika zakwalifikowano do jednej z trzech kategorii: niekatywnej, średnioaktywnej (przy wysiłku fizycznym na poziomie poniżej 2 godzin tygodniowo) oraz wysokoaktywnej (gdy ćwiczono ponad 2 godziny tygodniowo). W dwóch różnych okresach obserwacji badanych, ustalono, że osoby spędzające czas głównie siedząc na kanapie czy w fotelu, były dwukrotnie bardziej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny i 2,7 razy częściej umierały w wyniku w porównaniu do tych najaktywniejszych.

Co do grupy mniej aktywnej, było ona odpowiednio o 60 i 90 proc. bardziej narażona na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny i w efekcie chorób serca w porównaniu ćwiczących ponad dwie godziny tygodniowo.

Według ekspertów, nie trzeba opracowywać specjalnych treningów, by zyskać korzyści z wysiłku - warto po prostu wykorzystywać każdą okazję do aktywnosci, np. do sklepu, zamiast jechać samochodem, wejść po schodach, zamiast wjeżdżać windą, wybrać rower zamiast autobusu czy tramwaju, etc.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego spotkania European Society of Cardiology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy