Strona głównaZdrowieWiększość ludzi otyłych nigdy nie osiągnie normalnej wagi

Większość ludzi otyłych nigdy nie osiągnie normalnej wagi

Od dawna słyszymy, że nadwaga i otyłość są niebezpieczne dla zdrowia, dlatego tak powszechnie zachęca się do prowadzenia zdrowszego trybu życia - adekwatnej diety i aktywności fizycznej, które mają pozwolić na odzyskanie dobrej formy. Z badań wynika jednak, że ludzie otyli mają niewielkie szanse na uzyskanie normalnej wagi.
Większość ludzi otyłych nigdy nie osiągnie normalnej wagi W badaniach uczonych z King's College London opublikowanych w American Journal of Public Health wzięło udział 176 tysięcy otyłych Brytyjczyków. Okazało się, że pomimo podjętych wysiłków, nikły odsetek uczestników zdołał wrócić do normalnej wagi.

Chociaż niezwykle trudną okazała się sztuka uzyskania zalecanego , to jednak lepsze wyniki otrzymano w realizacji planu zmniejszenia pierwotnej wagi o 5 do 10 procent. Udało się to jednemu na dwunastu mężczyzn i jednej na dziesięć kobiet. Chociaż znaczna część tych, którym się to powiodło, odzyskała wcześniejszą wagę w relatywnie krótkim czasie (np. po kilkunastu miesiącach).

Wysiłki warto podjąć nawet, gdy rezultaty są ograniczone, przekonują badacze, którzy wyjaśniają, że każde zmniejszenie obciążenia organizmu przekłada się na lepsze funkcjonowanie.

- Utrata 5 do 10 procent masy ciała ma znaczące korzyści dla zdrowia i jest często zalecana jako cel odchudzania. Wyniki te podkreślają, jak trudno jest osobom z osiągnąć i utrzymać nawet niewielkie efekty odchudzania - mówi dr Alison Fildes z King's College.

- Już ktoś stanie się , jest bardzo mało prawdopodobne, że powróci do zdrowej wagi ciała - wskazuje dr Fildes i dodaje, że potrzebne są nowe metody radzenia sobie z tym problemem. Przedsięwzięcia w tej dziedzinie powinny obejmować przede wszystkim zapobieganie zyskiwania dodatkowych kilogramów u osób już otyłych i pomoc w utrzymaniu efektów odchudzania.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy