Strona głównaZdrowieWiększość lekarzy chorób płuc nie pali

Większość lekarzy chorób płuc nie pali

Tylko 10 proc. lekarzy chorób płuc w Polsce obecnie pali papierosy – wynika z ankiety dotyczącej palenia papierosów przeprowadzonej wśród uczestników tegorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Inicjatorem ankiety był Ogólnopolski Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech".
Podczas tegorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc w Opolu z inicjatywy Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego "Głęboki Oddech" przeprowadzono ankietę dotyczącą nałogu palenia papierosów wśród 406 specjalistów chorób płuc.

Wyniki badań są bardzo optymistyczne. Tylko 10 proc. lekarzy chorób płuc, w tym 12,7 proc. mężczyzn i 8,8 proc. kobiet, obecnie pali papierosy. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ niepalący lekarze nie tylko radami, ale i osobistym przykładem skłaniają palących pacjentów do zaprzestania palenia.

"Chyba w żadnym innym zawodzie świadomość, że palenie szkodzi nie jest tak duża jak wśród lekarzy" – mówi prof. Jan Zieliński – Koordynator programu "Głęboki Oddech".

"W każdym kraju, w którym liczba palaczy papierosów stale się zmniejsza, pierwszą grupą, która przestawała palić byli lekarze, a wśród nich pierwszymi byli specjaliści chorób płuc" – dodaje profesor.

"Głęboki Oddech" – Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów.

Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Joanna Papiernik / Głęboki Oddech

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy