Strona głównaZdrowieWiększe spożycie grzybów to niższe ryzyko zachorowania na raka

Większe spożycie grzybów to niższe ryzyko zachorowania na raka

Ubiegły sezon grzybowy był bardzo udany i jeśli część zasuszyliście lub zamarynowaliście, dodawajcie grzyby do przygotowywanych posiłków - pomagają obniżyć ryzyko raka, mówią eksperci z Penn State.
Większe spożycie grzybów to niższe ryzyko zachorowania na raka  [fot.  Šárka Jonášová from Pixabay]
Kiedy przejrzano kilkanaście badań nad rakiem prowadzonych w ostatnich kilkudziesięciu lat z udziałem wielu tysięcy pacjentów z rakiem, odkryto pewien związek między jedzeniem i poziomem ryzyka raka.

Grzyby są bogate w witaminy, składniki odżywcze i . Okazuje się, że mogą również pomóc w ochronie przed rakiem. Grzyby shiitake, boczniaki, maitake (Grifola frondasa) i boczniaki królewskie mają większe ilości aminokwasu ergotioneiny (silnego przeciwutleniacza) niż pieczarki, cremini i pieczarki portabello, w każdym razie, ludzie, którzy włączali do swojej codziennej diety jakąkolwiek odmianę grzybów, mieli niższe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Osoby jedzące średnio 18 gramów grzybów (1/8 do 1/4 szklanki grzybów) cechowały się o 45 proc. niższym zagrożeniem zachorowania na raka w porównaniu z tymi, którzy w ogólnie nie serwowali sobie tych produktów.

- Grzyby to najbogatsze w diecie źródło ergotioneiny, która jest wyjątkowym i silnym przeciwutleniaczem i stanowi ochronę komórkową. Dostarczanie przeciwutleniaczy organizmowi może pomóc bronić się przed i zmniejszyć zachorowania na raka - mówi Djibril M. Ba z Penn State College of Medicine.

Kiedy przeanalizowano przypadki konkretnych nowotworów, naukowcy zauważyli najsilniejsze powiązania z - kobiety, które regularnie jadły grzyby, odznaczały się znacznie niższym ryzykiem raka piersi. Zresztą, tę formę nowotworu badano najczęściej, więc dysponowano największą ilością danych na temat wpływu grzybów na tę chorobę.

Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia dostarczają ważnych dowodów na ochronne działanie grzybów przed rakiem. Potrzebne są jednak dalsze testy, by określić mechanizmy tego działania i nowotwory, przed którymi można by się uchronić dzięki jedzeniu grzybów.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy