Strona głównaZdrowieWiększe rodziny mają niższe ryzyko raka

Większe rodziny mają niższe ryzyko raka

Rodziny z kilkorgiem dzieci cechują się niższym ryzykiem raka. Większe rodziny oznaczają niższe zagrożenie nowotworami nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn, mówią uczeni z Uniwersytetu w Zurychu i Adelaide Medical School.
Większe rodziny mają niższe ryzyko raka [fot. Alexas_Fotos from Pixabay]
Uczeni przeanalizowali dane ze 178 krajów i znaleźli związek między wielkością rodziny i ryzykiem . Na całym świecie odkryto taką korelację: im mniejsza rodzina, tym wyższa zapadalność na nowotwór. „Związek ten jest niezależny od dochodów, poziomu urbanizacji i wieku" - wyjaśnia profesor Maciej Henneberg, współautor badania.

Grupa badaczy odkryła, że nie tylko wielkość rodziny nuklearnej, czyli rodziców z dziećmi, ma tu znaczenie, ale też wielkość rodziny pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym.

Dane pokazują, że wielkość uwzględniająca nie tylko ilość dzieci, ale również wszystkich ludzi należących do danego gospodarstwa domowego ma silną ujemną korelację z zapadalnością na wszystkie typy raka, niezależnie od wieku danej osoby. Im większa rodzina, tym rzadziej występują określone formy nowotworu, w tym raka mózgu, pęcherza, płuca, , piersi, , raka szyjki macicy oraz . Ochronne efekty dużej rodziny są bardziej widoczne u mężczyzn niż u kobiet.

Wcześniej już ustalono, że prawdopodobieńtwo specyficznych dla kobiet nowotworów, takich jak rak czy jajnika, zależy od liczby ciąż - im więcej ciąż kobieta ma za sobą, tym niższe cechują ją ryzyko zachorowania na którąś z wymienionych chorób. Co zaskakujące, nowe badanie pokazuje, że ochronny wpływ wielkości rodziny przed rakiem był jeszcze silniejszy dla mężczyzn niż dla kobiet i dotyczył dużej liczby nowotworów niezwiązanych z reprodukcją.

Według autorów to, że ryzyko raka wśród mężczyzn zależy od płodności żon i wielkości gospodarstwa domowego, może wydawać się niezwykłe, ale daje się wyjaśnić. Życie rodzinne, jakkolwiek pod pewnymi względami stresujące, stwarza szczególne środowisko emocjonalne, które może mieć pozytywny wpływ na ogólną odporność na choroby, a więc pomaga chronić członków rodziny przed zachorowaniem na raka.

Ludzie przystosowali się do życia w klasycznych strukturach rodzinnych, tj. dwoje rodziców i dzieci, bardzo dawno temu. Praktyka rodzicielstwa opartego na współpracy, w której zarówno ojciec, jak i matka uczestniczą w opiece nad dziećmi, była jedną z pierwszych ewoluujących cech ludzkich. Badanie wskazuje, że członkowie rodziny, wspierając się nawzajem w prowadzeniu zdrowego stylu życia, mogą również zapewnić ochronę przed rakiem, uważają uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy