20-03-2025
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, częściowo poprzez redukcję sygnalizacji związanej ze stresem w mózgu.
Jak odkryto w Massachusetts General Hospital (MGH), osoby z zaburzeniami związanymi ze , takimi jak depresja, odniosły największe korzyści sercowo-naczyniowe z aktywności fizycznej.
Aby ocenić mechanizmy leżące u podstaw korzyści psychologicznych i sercowo-naczyniowych wynikających z aktywności fizycznej, przeanalizowano dokumentację medyczną oraz inne dane ponad 50 tys. osób, które wypełniły ankietę dotyczącą aktywności fizycznej.
Kilkuset uczestników przeszło również badania obrazowe mózgu oraz pomiary aktywności mózgowej związanej ze stresem.
Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 10 lat u 12,9 proc. badanych rozwinęła się .
Osoby spełniające zalecenia dotyczące aktywności fizycznej miały o 23 proc. niższe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do tych, które nie spełniały tych zaleceń.
Osoby o wyższym poziomie miały również tendencję do niższej aktywności mózgowej związanej ze stresem.
Co istotne, spadek aktywności mózgu związanej ze stresem był napędzany poprawą funkcji kory przedczołowej - obszaru mózgu odpowiedzialnego za funkcje wykonawcze (tj. podejmowanie decyzji, kontrolę impulsów) i znanego z hamowania ośrodków stresu w mózgu.
W analizach uwzględniono inne czynniki związane ze stylem życia oraz ryzykiem choroby wieńcowej.
Co więcej, zmniejszenie sygnalizacji stresowej w mózgu częściowo tłumaczyło korzystny wpływ aktywności fizycznej na układ sercowo-naczyniowy.
Rozszerzając to odkrycie, naukowcy zauważyli, że korzyści sercowo-naczyniowe wynikające z ćwiczeń były znacznie większe u osób, u których można było oczekiwać wyższej aktywności mózgowej związanej ze stresem, na przykład u osób z wcześniejszą depresją.
- Aktywność fizyczna była około dwa razy skuteczniejsza w redukcji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u osób z depresją. Wpływ na aktywność mózgu związaną ze stresem może wyjaśniać to nowe odkrycie - mówi dr Ahmed Tawakol, autor badania.
- Potrzebne są dalsze badani, by lepiej poznać odkryte zależności. Tymczasem lekarze mogą informować pacjentów, że aktywność fizyczna może mieć istotny wpływ na mózg, co może przynosić jeszcze większe korzyści sercowo-naczyniowe u osób z zaburzeniami związanymi ze stresem, takimi jak depresja - uważa dr Tawakol.
Na podstawie:
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »