Strona głównaZdrowieWiek biologiczny jest w DNA, nie w metryce

Wiek biologiczny jest w DNA, nie w metryce

Wiek metrykalny to nie to samo, co biologiczny. W dużej mierze w DNA zapisany jest realny proces naszego starzenia się.
Wiek biologiczny jest w DNA, nie w metryce [© Leigh Prather - Fotolia.com] Metryka daje nieco inne informacje o wieku niż te, które wynikają z naszego DNA i prowadzonego . Aby ustalić wiek biologiczny, trzeba wziąć pod uwagę proces o nazwie metylacja - ta modyfikacja w specyficznych miejscach genomu stanowi dobry wskaźnik wspomnianego wieku.

Uczeni z Uniwersytetu w Leiden w Holandii przeanalizowali wariacje metylacji związane ze starzeniem się. Metylacja nie zmienia sekwencji DNA, ale reguluje ekspresję, która prowadzi do zjawiska uważanego za kluczowe w procesie.

Liczne badania z udziałem ludzi wykazały, że zmiany w metylacji DNA są silnie związane z wiekiem chronologicznym, wyjaśniają autorzy. Niemniej jednak zmiany te nie zawsze są adekwatnymi wskaźnikami życia biologicznego, więc postanowiono przeanalizować wariacje tych zmian u osób starszych.

Ustalono, że nie wszystkie części w DNA biorące udział w tym mechanizmie są metylowane w ten sam sposób u wszystkich ludzi, a warianty metylacji zależą bardziej od genów powiązanych z procesem starzenia się. Różnice mogą być tak istotne, że niektóre osoby starsze mogą skorzystać na metylacji DNA w postaci młodszego o dwadzieścia pięć lat wieku biologicznego. Dzieje się tak dlatego, że u określonych osób geny mające wpływ na proces starzenia się są mniej aktywne.

Jest oczywiste, że zdrowie zależy od czegoś znacznie więcej niż regulacja naszego DNA. Niemniej jednak deregulacja DNA jest podstawowym procesem, który mógłby zwiększyć ryzyko różnych chorób. Dotyczy to m. in. nowotworów. W następują zmiany w regulacji DNA w tych samych miejscach, w których następują zmiany związane z procesem starzenia się, wyjaśniają autorzy badań. Badacze zamierzają zweryfikować, czy określone zmiany regulacji DNA zwiększają, czy też zmniejszają .

Wyniki badań są dostępne w magazynie Genome Biology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy