Strona głównaZdrowieWięcej witaminy D - wyższe szanse na przeżycie raka piersi

Więcej witaminy D - wyższe szanse na przeżycie raka piersi

Poziom witaminy D może mieć wpływ na przeżycie chorych na raka piersi.
Jak wynika z badań uczonych z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo, pacjentki chore na raka piersi o wyższych poziomach witaminy D cechowały się wyższymi szansami na przeżycie choroby.

może mieć właściwości chroniące zdrowie. Wiadomo, że jej niedobory wiążą się wyższym prawdopodobieństwem osłabienia organizmu, , rozwojem , etc. Teraz ustalono, że może mieć związek z lepszą przeżywlnością chorych na .

Badacze przeanalizowali dane z prawie 1700 chorych na raka piersi i ustalili, że wyższe poziomy witaminy D związane były z lepszą przeżywalnością. Nasilniejszy związek odkryto u kobiet przed .

Naukowcy doszli do wniosku, że niższy poziom witaminy D odnotowano u chorych z guzami w zaawansowanym stadium, a najniższy u kobiet przed menopauzą z rakiem potrójnie ujemnym. Rak potrójnie ujemny jest najczęstszym typem raka piersi u kobiet ze zmianami w genie BRCA1.

Nie jest jasne, dlaczego witamina D może chronić przed śmiercią w wyniku raka piersi. Autorzy podkreślają, że ich badania nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poziomem tej witaminy i najtragiczniejszym skutkiem nowotworu piersi.

Rak piersi jest najpowszechniejszym nowotworem wśród kobiet. Corocznie diagnozuje się ponad 1,5 mln. nowych przypadków choroby, a ponad pół mln. pacjentek umiera. Według szacunków, do 2030 roku corocznie na nowotwór piersi zachoruje 9,9 mln. kobiet, a 5,5 mln. będzie umierało.

Wyniki badań opublikowano w magazynie JAMA Oncology.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy