30-04-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Większa ilość magnezu w naszej codziennej diecie oznacza lepsze zdrowie mózgu wraz z wiekiem, mówią uczeni z Australian National University (ANU).
Według ekspertów, większa ilość w diecie produktów bogatych w , takich jak szpinak i , może pomóc osłabić ryzyko , która jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci w Australii i siódmą globalnie.
Testy z udziałem ponad 6 tysięcy zdrowych poznawczo ludzi w wieku 40 - 73 lata pokazały, że osoby, które dostarczają sobie ponad 550 miligramów magnezu dziennie, mają o około rok biologicznie młodszy, zanim osiągną wiek 55 lat, w porównaniu z rówieśnikami o przeciętnej ilości 350 miligramów magnezu dziennie.
- Nasze badanie pokazuje, że 41-procentowe zwiększenie spożycia magnezu może prowadzić do powstrzymania kurczenia się (atrofii) mózgu związanego z wiekiem, co przekłada się na lepsze funkcje poznawcze i niższe ryzyko lub opóźnionym początkiem demencji w późniejszym życiu - mówi Khawlah Alateeq, autor badania.
Jak się szacuje, na całym świecie liczba osób, u których zostanie zdiagnozowana demencja, wzrośnie ponad dwukrotnie z 57,4 mln w 2019 roku do 152,8 mln w 2050 roku, a to wywoła większe obciążenie sfery usług zdrowotnych i społecznych oraz ogólnie światowej gospodarki.
- Ponieważ nie istnieje lek na demencję i próby opracowania leczenia farmakologicznego były nieskuteczne przez ostatnie trzy dekady, uznano, że trzeba zwrócić większą uwagę na profilaktykę - zauważa dr Erin Walsh, współautorka badań.
- Nasze badania mogą pomóc w działaniach w zakresie zdrowia publicznego, których celem jest promowanie zdrowego starzenia się mózgu poprzez strategie dietetyczne - dodaje dr Walsh.
Być może wyższe dawki magnezu w diecie już od młodszego wieku mogą chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi i osłabieniem .
- Odkryliśmy również, że neuroprotekcyjne działanie większej ilości magnezu w diecie przynosi silniejsze korzyści kobietom niż mężczyznom, a szczególnie kobietom po menopauzie, chociaż może to wynikać z przeciwzapalnego działania magnezu - wskazuje dr Walsh.
Na podstawie: