Strona głównaZdrowieWięcej ćwiczeń to niższe ryzyko zaburzeń psychicznych

Więcej ćwiczeń to niższe ryzyko zaburzeń psychicznych

Aktywnośc fizyczna poprawia ne tylko zdrowie fizyczne, kolejne badania pokazują, że regularne ćwiczenia mogą osłabić zaburzenia psychiczne, w tym depresję.
Więcej ćwiczeń to niższe ryzyko zaburzeń psychicznych [© Ilan Amith - Fotolia.com]
Jak pokazują testy pracowników Massachusetts General Hospital w Bostonie, może istotnie osłabić ryzyko , nawet jeśli ma ono związek z uwarunkowaniami genetycznymi.

Autorzy przez dwa lata analizowali dane paru tysięcy ludzi, zwracajac szczególną uwagę na punkty, które dotyczyły rozwoju depresji. Obliczono też poziom genetycznego ryzyka pojawienia się choroby. W przypadku większego genetycznego zagrożenia depresją odnotowano jej rozpoznanie w jakimś momencie w ciągu najbliższych dwóch lat.

Równocześnie ustalono jednak, że osoby aktywne fizycznie rzadziej doświadczają depresji, nawet gdy dotyczy ich podwyższone ryzyko tej dolegliwości. Takie ochronne efekty treningów były widoczne także w przypadku ludzi o najwyższej genetycznej predyspozycji do choroby.

Przeciętnie potrzeba było 35 dodatkowych minut ćwiczeń dziennie, by móc liczyć na obniżenie prawdopodobieństwa rozwoju depresji lub uniknięcie przyszłych epizodów dolegliwości. Ogolnie rzecz biorąc, obliczono, cztery godziny dodatkowego ruchu w tygodniu oznaczały zmniejszenie ryzyka depresji o 17 proc.

Co istotne, takie wyniki uzyskano przy podejmowaniu rozmaitej aktywności fizycznej. Efektywne były zarówno ćwiczenia aerobowe i te wykonywane na siłowni na różnych urządzeniach, jak i wysiłek o niskiej intensywności, np. joga lub rozciąganie.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na depresję choruje ponad 300 milionów ludzi. Choroba nie tylko obniża jakość życia, ale nieleczona, może prowadzić do poważnych uniemożliwiających normalne funkcjonowanie i prowadzących do prób samobójczych.

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Depression and Anxiety:

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć