Strona głównaZdrowieWięcej białka, mniej kaloryczne dania - odchudzanie seniorów

Więcej białka, mniej kaloryczne dania - odchudzanie seniorów

Wysokobiałkowa, niskokaloryczna dieta pomaga seniorom z otyłością: schudnąć, utrzymać masę mięśniową, poprawić stan kości i stracić szkodliwą tkankę tłuszczową, wynika z badań przeprowadzonch na Uniwersytecie Wake Forest.
Więcej białka, mniej kaloryczne dania - odchudzanie seniorów [fot. Jonathan Valencia from Pixabay]
Geriatrzy od dawna analizują najelpsze sposoby bezpiecznego dla seniorów, ponieważ zrzucanie nadmiaru kilogramów po prostu może prowadzić do utraty mięśni i osłabienia kości osób starszych.
Lekarze wahają się, czy zalecać utratę wagi z obawy, że osłabienie mięśni i kości może powodować problemy z poruszaniem się lub zwiększać ryzyko urazów", mówi Kristen Beavers, współautorka badania. Testy sugerują, że dieta bogata w białko i niskokaloryczna może przynieść seniorom korzyści zdrowotne wynikające z utraty wagi przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia i kości, których potrzebują do lepszej jakości życia w starszym wieku - wyjaśnia Beavers.
W ramach badań 96 starszych osób w wieku powyżej 65 lat zostało losowo przydzielonych do jednej z dwóch grup: pierwsza realizowała półroczny plan posiłków niskokalorycznych, które zawierały więcej niż 1 gram na kilogram masy ciała, a także odpowiednią ilość wapnia i witaminy D; druga z kolei , nazwana ‘grupą stabilizacji masy' miała przez ten sam okres jeść posiłki zawierające po prostu 0,8 g białka na kilogram masy ciała (co stanowi obecnie oficjalnie zalecaną dietę).

Badacze odkryli, że:

  • Uczestnicy z pierwszej grupy stracili około 18 funtów (ok. 8 kilogramów), w większości tłuszcz (87 procent), a jednocześnie zachowali masę mięśniową. Grupa druga straciła średnio nieco ponad 200 gramów
  • Chociaż uczestnicy z pierwszej grupy schudli, utrzymali masę kostną, a nawet poprawiły się u nich wskaźniki pozwalające przewidzieć ryzyko złamania.
  • Białkowa i niskokaloryczna dieta spowodowała też utratę tkanki tłuszczowej z okolic żołądka, bioder, ud i tylnej części ciała, a to ma istotne znaczenie zapobiegania lub kontrolowania chorób kardiometabolicznych, takich jak i udar.
  • Indeks zdrowego starzenia się u osób z pierwszej grupy, mierzący biomarkery przewidujące długość życia, poprawił się o 0,75 punktu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy