Strona głównaZdrowieWeekendowa aktywność równie skuteczna jak codzienna

Weekendowa aktywność równie skuteczna jak codzienna

Bycie aktywnym fizycznie zaledwie przez jeden do dwóch dni w tygodniu przynosi porównywalne korzyści zdrowotne i wydłuża życie podobnie jak codzienna aktywność fizyczna w mniejszych dawkach - pod warunkiem, że wysiłek jest umiarkowany do intensywnego i łącznie wynosi 150 minut tygodniowo, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi aktywności fizycznej.
Weekendowa aktywność równie skuteczna jak codzienna
- Nie musisz ćwiczyć codziennie, aby zachować zdrowie. Tak długo, jak osiągasz 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo - niezależnie od tego, czy rozłożysz to na jeden-dwa dni, czy cały tydzień - możesz znacząco zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, nowotworów i innych przyczyn - mówi dr Zhi-Hao Li, epidemiolog z Południowego Uniwersytecie Medycznym w Chinach.

- To dobra wiadomość dla zapracowanych osób, które mają trudności z codziennymi treningami, ale mogą pozwolić sobie na intensywną aktywność w weekendy lub przez kilka dni w tygodniu - dodaje dr Li. - Badania pokazują, że nawet sporadyczna aktywność fizyczna przynosi długotrwałe korzyści zdrowotne, co może pomóc ludziom lepiej dbać o swoje zdrowie w napiętym harmonogramie - podkreśla.

Aby osiągnąć korzyści zdrowotne, zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO), jak i Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) zalecają dorosłym podejmowanie 150-300 minut umiarkowanej aktywności aerobowej tygodniowo lub 75-150 minut intensywnej aktywności aerobowej.

Przeanalizowano dane ponad 93 tys. osób

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zdrowia i aktywności fizycznej ponad 93 tys. osób. Zbadali, jak różne wzorce aktywności fizycznej wpływają na ryzyko śmierci z różnych przyczyn, w tym i nowotworów. W badaniu wykorzystano dane z akcelerometrów nadgarstkowych, które mierzą ruch i są dokładniejsze niż samoopisy uczestników.

Badacze podzielili uczestników na trzy grupy:
  • „Aktywni weekendowo" - osoby, które większość wykonywały w ciągu jednego lub dwóch dni.
  • „Regularnie aktywni" - osoby rozkładające aktywność na cały tydzień.
  • „Nieaktywni" - osoby, które nie spełniały minimalnych zaleceń 150 minut aktywności tygodniowo.
W porównaniu z grupą zupełnie unikającą ćwiczeń, zarówno aktywni weekendowo, jak i osoby regularnie aktywne miały znacząco niższe ryzyko śmierci z różnych przyczyn, jeśli łącznie wykonywali co najmniej 150 minut aktywności tygodniowo.

Wyniki

  • U aktywnych weekendowo ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w badanym okresie było niższe o 32 proc. z powodu chorób układu krążenia o 31 proc., a z powodu nowotworów o 21 proc.
  • U regularnie aktywnych ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny było niższe o 26 proc., z powodu chorób układu krążenia o 24 proc., a z powodu nowotworów o 13 proc.
  • Nie stwierdzono istotnych różnic między ćwiczącymi weekendowo a regularnie aktywnymi.
- To potwierdza, że kluczowe dla długowieczności jest osiągnięcie zalecanych 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo, niezależnie od sposobu jej realizacji - mówi dr Li. - Każda aktywność - czy to , czy prace domowe, takie jak ogrodnictwo - może się liczyć, jeśli jej intensywność jest umiarkowana do wysokiej - dodaje.

Według dra Keitha Diaza z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego to całkowita ilość aktywności fizycznej ma kluczowe znaczenie dla korzyści zdrowotnych, a nie sposób jej rozłożenia na dni tygodnia.

- Wiele osób ma problem z codziennym treningiem w tygodniu roboczym, ale to badanie pokazuje, że nawet jeśli aktywność ogranicza się tylko do weekendów, można nadal czerpać istotne korzyści zdrowotne - mówi dr Diaz.

Jednak dr Diaz ostrzegł, że próba skumulowania 150 minut ćwiczeń w jeden lub dwa dni może być dużym obciążeniem dla organizmu. - Niektóre badania sugerują, że aktywni weekendowo mogą mieć nieco wyższe ryzyko kontuzji układu mięśniowo-szkieletowego niż osoby ćwiczące regularnie. Mimo to korzyści zdrowotne weekendowej aktywności znacznie przewyższają potencjalne ryzyko - wskazuje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy