Strona głównaZdrowieWczesna menopauza zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych

Kobiety, które wcześnie doświadczyły menopauzy, mają znacznie wyższe ryzyko poważnych problemów zdrowotnych po sześćdziesiątce w porównaniu do pań, u których klimakterium nastąpiło w standardowym wieku, czyli około pięćdziesiątego roku życia.
Wczesna menopauza zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych [Fot. absolutimages - Fotolia.com]
Przez dwie dekady lekarze monitorowali stan zdrowia kilkunstu tysięcy kobiet w wieku (na początku badań) 45-50 lat. Jak ustalono, przedwczesna , tj. taka, która rozwija się niedługo po czterdziestce lub jeszcze wcześniej, wiąże się z o wiele wyższym zagrożeniem chorobami sercowo-naczyniowymi czy cukrzycą w porównaniu do pań przechodzacych menopauzę później.

Badacze z University of Queensland w Brisbane w Australii przez dwadzieścia lat monitorowali wskaźnik kilkunastu chorób, w tym , nadciśnienia, , osteoporozy, , i in.

W porównaniu z kobietami, które doświadczyły menopauzy w wieku 50-51 lat, uczestniczki doznające klimakterium wcześniej miały dwa razy wyższe ryzyko zachorowania na co najmniej dwie z wymienionych wyżej chorób po sześćdziesiątce. Podwyższone prawdopodobieństwo zachorowań utrzymało się w mocy także po uwzględnieniu innych czynników, takich jak: wskaźnik masy ciała, poziom aktywność fizycznej, ilość urodzonych dzieci, poziom wykształcenia, etc.

Odkrycia sugerują, że medycy szczególnie powinni uwrażliwiać kobiety doświadczające przedwczesnego klimakterium na czynników ryzyka opisywanych chorób, mówią autorzy badań. Zaznaczają równocześnie, że ich ustalenia nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wczesną menoapuzą i wyższym prawdopodobieństwem chorób.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy