Strona głównaZdrowieWczesna diagnoza raka trzustki możliwa - wystarczy badanie krwi?

Wczesna diagnoza raka trzustki możliwa - wystarczy badanie krwi?

Rak trzustki jest trudny do wykrycia. Zazwyczaj diagnoza jest możliwa dopiero przy guzach znacznej wielkości. Tymczasem szybkie rozpoznanie choroby daje szanse na skuteczne leczenie. Teraz okazuje się, że może w tym pomóc proste badanie krwi.
Wczesna diagnoza raka trzustki możliwa - wystarczy badanie krwi?  [Fot. StudioLaMagica - Fotolia.com] Statystyki nie są optymistyczne. Zwykle rozpoznanie ma miejsce na takim etapie choroby, że czworo na pięcioro pacjentów umiera. Jest jednak nowa nadzieja na poprawę tej sytuacji - amerykańscy uczeni twierdzą, że nowe badanie może wykryć raka trzustki we wczesnych stadiach.

- Pacjenci z często są zdiagnozowani za późno, aby mieć największe szanse na skuteczne leczenie. Test biomarkerów na tę chorobę może znacznie zmienić perspektywy chorych - mówi Robert Vonderheide, dyrektor Centrum Nowotworowe Abramson na Uniwersytecie Pensylwanii.

Dzięki zastosowaniu komórek macierzystych do stworzenia linii komórkowej od pacjenta z zaawansowanym gruczolakorakiem przewodowym trzustki, naukowcy mogli opracować sposób szybszego rozpoznania choroby. Znaleźli określone biomarkery we krwi, które umożliwiły wykrywanie komórek rakowych na różnych stadiach wzrostu guza.

„Genetyczne przeprogramowanie ludzkich komórek w późnym stadium do stanu komórek macierzystych umożliwiło rozwój tych komórek do wczesnego stadium nowotworowego, ujawniając biomarkery krwi charakterystyczne dla tego etapu rozwoju choroby", czytamy w raporcie z badań.
Jednym ze wspomnianych biomarkerów jest trombospondyna -2, drugim antygen nowotworowy CA19-9 - okazało się, że poprawnie identyfikują wszystkie stadia nowotworu, mówią autorzy badań.

Rak trzustki często rozwija się bezobjawowo lub symptomy cechują się niskim nateżeniem i są nieswoiste, co wpływa na późną diagnozę. Nowotwór dotyczy głównie osób w wieku powyżej 50 lat, a większość chorych jest w wieku 65-80 lat w chwili diagnozy. Mężczyźni są nieco bardziej narażeni na ryzyko rozwoju tego raka niż kobiety.

O badaniach napisano w Science Translational Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy