Strona głównaZdrowieWażne korzyści z aktywności fizycznej - niższe zagrożenie cukrzycą

Ważne korzyści z aktywności fizycznej - niższe zagrożenie cukrzycą

Przenośne urządzenia monitorujące naszą aktywność dają nowy wgląd w związek między wysiłkiem fizycznym a cukrzycą. Okazuje się, że warto podejmować aktywność, gdy tylko nadarza się taka okazja, bo może chronić przed chorobą.
typu 2 to najczęstsza postać choroby, która dotyka od 90 do 95 proc. wszystkich diabetyków. Organizm pacjentów z tą dolegliwością jest oporny na działanie , więc nie może prawidłowo wykorzystywać wspomnianego hormonu i nie może transportować cukru do komórek. Cukrzyca typu 2 najczęściej rozwija się u osób powyżej 45 roku życia, ale może dotyczyć ludzi w niemal każdym wieku.

- Sprawdziliśmy związek między aktywnością fizyczną i cukrzycą typu 2, wykorzystując dane z urządzeń do noszenia połączonych z elektroniczną dokumentacją medyczną - wyjaśnia dr Andrew S. Perry z Vanderbilt University w Nashville. - Odkryliśmy, że ludzie, którzy poświęcają więcej czasu na jakąkolwiek aktywność fizyczną, mają niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Nasze dane pokazują, jak ważne jest codzienne poruszanie się, aby zmniejszyć zagrożenie tą chorobą - dodaje.

Przeanalizowano dane niemal 6 tysięcy ludzi. W ciągu 4 lat monitorowania uczestników ustalono, że osoby ze średnią 10 700 były o 44 proc. mniej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 niż osoby, które dziennie wykonywały do 6000 kroków.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie na cukrzycę choruje 422 miliony ludzi, a corocznie 1,5 miliona zgonów jest bezpośrednio związanych z tą chorobą. W ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej przypadków cukrzycy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy