Strona głównaZdrowieWarzywna dieta uchroni przed udarem

Warzywna dieta uchroni przed udarem

Tajwańczycy odkryli, że dieta oparta na orzechach soi i różnych roślinnych produktach obniża ryzyko udaru.
Warzywna dieta uchroni przed udarem [fot. Bernadette Wurzinger from Pixabay]
Dieta wegetariańska obfitująca w , i różne warzywa poprawia zdrowie układu krążenia i zmniejsza zagrożenie udarem.

Medycy sprawdzili, jaki jest związek pomiedzy dietą a prawdopodobieństwem wystąpienia krwotocznego oraz udaru niedokrwiennego. Pierwszy z wymienionych rozwija się w wyniku wypływu krwi z naczyń krwionośnych do mózgowia, drugi natomiast ma miejsce, gdy w efekcie zablokowania przepływu krwi w naczyniach dochodzi do niedokrwieniu i martwicy określonego obszaru mózgowia. Ten ostatni stanowi 80 proc. wszystkich udarów.

W kilkuletnich badaniach wzięło udzial ponad 13 tysięcy osób ze społeczności buddyjskich na Tajwanie. Uczestnicy poddali się badaniom ogólnego stanu zdrowia oraz podali informacje dotyczące ich diety, poziomu spożycia alkoholu, poziomu aktywności fizycznej i tego, czy palili . Średni wiek uczestników wynosił 50 lat.

Około 30 proc. bdanych stanowili wegetarianie - jedli oni istotnie więcej orzechów, warzyw i soi niż pozostali. Ustaono też, że pili więcej alkoholu, ale rzadziej palili papierosy. Ilość warzyw i jaj była podobna w dietach obydwu grup, natomiast „mięsożercy" dostarczali sobie więcej nabiału i tłuszczu.

Obliczono, że wegetarianie odznaczali się o od 60 do 74 proc. niższym ryzykiem jakiejś formy udaru niż pozostali uczestnicy. Taka ochronna moc warzywnego jadłospisu pozostała ważna także wówczas, gdy wzięto pod uwagę inne czynniki zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym płeć, palenie i obecność określonych problemów zdrowotnych.

O badaniach napisano w magazynie Neurology:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy