Strona głównaZdrowieWarzywa pomagają starszym kobietom zachować zdrowe tętnice

Warzywa pomagają starszym kobietom zachować zdrowe tętnice

Starsze kobiety, które jedzą więcej warzyw, cechują się zdrowszymi tętnicami szyjnymi.
Warzywa pomagają starszym kobietom zachować zdrowe tętnice [fot. Jill Wellington from Pixabay] Jak się okazało, najkorzystniejsze były warzywa kapustne, takie jak brokuły, kalafior, kapusta i brukselka.
W ramach badań sprawdzono potencjalny wpływ różnych rodzajów warzyw na pomiary subklinicznej , która jest przyczyną chorób układu krążenia, mówią uczeni z University of Western Australia w Crawley.

Kwestionariusze dotyczące częstości spożywania posiłków wypełniało 954 kobiet w wieku powyżej 70 lat. Uczestniczki na bieżąco odnotowywały ilość warzyw w codziennej diecie Wśród produktów, których poziom w jadłospisie zapisywano, były: rośliny krzyżowe, cebula, czosnek, por, warzywa żółte / pomarańczowe / czerwone, warzywa liściaste i rośliny strączkowe. Do pomiaru grubości ścian tętnicy szyjnej posłużyły sonogramy i zbadano ogólny poziom blaszki miażdżycowej w tętnicach szyjnych.

Zaobserwowano, że grubość ścianki tętnicy szyjnej różni się o 0,05 milimetra u kobiet, które jadły dużo warzyw w porównaniu do pań o najniższym spożyciu tych produktów. Ma to szczególne znaczenie - wskazują autorzy -, ponieważ zmniejszenie grubości ścianek tętnicy szyjnej o 0,1 milimetra wiąże się z 10-18-procentową zmianą i .

Najskuteczniejsze z zapobieganiu zwężania światła tętnic okazały się warzywa krzyżowe. Po uwzględnieniu stylu życia i innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także pozostałych warzyw, jak również innych składników diety, ochronny związek między warzywami krzyżowymi a grubością ścian tętnic szyjnych pozostał w mocy, wskazują uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy