Strona głównaZdrowieWarzywa naprawdę dobre dla oczu

Warzywa naprawdę dobre dla oczu

Rodzice od dawna starają się przekonywać dzieci do jedzenia warzyw, obiecując lepszy wzrok, ale czy prawdziwe jest to wiekowe porzekadło? Odpowiedzi na to pytanie postanowił udzielić irlandzki naukowiec, który właśnie otrzymał wsparcie ze środków Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN).
Warzywa naprawdę dobre dla oczu

Wzrok ma tendencję do pogarszania się z wiekiem, niemniej dr John Nolan z Instytutu Technologii Waterford zbada, czy zmiany w diecie mogą pomóc w obniżeniu liczby osób, u których diagnozowane jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) wraz ze zbliżaniem się do schyłku życia. Około 15 mln Europejczyków cierpi na AMD, a liczba ta niewątpliwie wzrośnie lawinowo w nadchodzącej dekadzie ze względu na starzenie się populacji Europy.

Dr Nolan, który ma otrzymać 1,5 mln EUR na prowadzenie przez 5 lat prac nad projektem CREST (Wzbogacanie pigmentu plamki żółtej i jego wpływ na wzrok i ślepotę), zamierza opracować ukierunkowane podejście, które mogłoby zoptymalizować odżywienie oka.

Istnieje szansa, że te badania przyczynią się do poprawy widzenia u osób cierpiących na upośledzenie wzroku. Prócz pomocy osobom cierpiącym na - powodem ponad połowy przypadków ślepoty w rozwiniętym świecie jest AMD, a poza następstwami fizycznymi choroby są również poważne konsekwencje społeczne i psychologiczne, jak samotność i depresja - odkrycia poczynione w toku projektu mogą okazać się przydatne również tym, którzy mają prawidłowy wzrok.

Dr Nolan jest kierownikiem grupy ds. badań nad pigmentem plamki żółtej w Instytucie Technologii Waterford, której misją jest zgłębienie znaczenia odżywienia oka dla wzroku i .

Problem wynika głównie z deterioracji środkowej części siatkówki, zwanej plamką. Wraz z posuwaniem się w latach, w naszych oczach gromadzą się uszkodzenia będące skutkiem działania utleniających się substancji chemicznych, takich jak wolne rodniki, jak również niebieskiego światła. Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że brak pigmentu plamki żółtej (MP) w tej części oka wiąże się z poważniejszym uszkodzeniem siatkówki przez te czynniki i odpowiednio większym ryzykiem zapadnięcia na AMD.

Dr Nolan wyjaśnia: "Problem, jaki przed sobą postawiliśmy, dotyczy sposobu optymalizacji pigmentu w tylnej części oka. Nasze podejście polega na optymalizacji odżywienia oczu, co, jak ufamy, ochroni siatkówkę w procesie starzenia - a nawet zapewni 'super-wzrok' u osób o prawidłowym widzeniu".

Kluczem wydają się być substancje chemiczne zwane karotenoidami, z których w typowej diecie zachodniej występuje 60. Aczkolwiek jedynie trzy z nich występują w MP siatkówki: (L), zeaksantyna (Z) i mezo-zeaksantyna (mezo-Z). Stężenia tych pigmentów są różne u poszczególnych osób.

Oprócz powodowania uszkodzeń siatkówki, niebieskie światło jest również częścią spektrum najbardziej podatną na rozpraszanie - co powoduje olśnienie. Aby poradzić sobie z tym, pigment pochłania niebieskie światło. Dr Nolan opisuje ten proces jako "filtr ochronny oka".

"W toku naszych badań wzbogacimy MP za pomocą diety i suplementów, a następnie zmierzymy wpływ pod względem poprawy widzenia. Pigmenty te są również antyoksydantami - zatem zwiększenie ich ilości może potencjalnie przynieść podwójnie ochronny skutek".

Dofinansowanie ze środków ERBN pomoże również dr Nolanowi zmierzyć wszelką poprawę widzenia i uporać się z ograniczeniami w obecnych metodach pomiaru wzroku. Dzięki środkom ERBN zespół dr Nolana gromadzi zaawansowany sprzęt niezbędny do przeprowadzenia nowych testów. Standardowe testy, wykorzystujące tablice z białym tłem i czarnymi literami, nie są wystarczająco czułe, aby zmierzyć poprawę widzenia u młodych ludzi czy tych o prawidłowym wzroku. Nowe testy, które opracuje dr Nolan wyjdą poza klasyczny format badania i oceny konieczności noszenia szkieł korekcyjnych. Przyjrzą się oddziaływaniu koloru i kontrastów.

Dr Nolan jest jednym z sześciu irlandzkich beneficjentów grantów ERBN, którzy spotkali się we wrześniu ubiegłego roku z unijną Komisarz ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki, Máire Geoghegan-Quinn.

W czasie spotkania z sześcioma naukowcami Komisarz powiedziała: "Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych są niezwykle pożądane przez społeczność naukową, zwłaszcza młodych badaczy, którzy często mają trudności z pozyskaniem finansowania. Różnorodność i poziom zwycięzców z Irlandii są niezwykle obiecujące, a ich badania przyczynią się do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności Europy".

Więcej informacji:

Instytut Technologii Waterford:


Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN):

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć