Strona głównaZdrowieWarto się opalać. Dzięki temu można żyć dłużej

Warto się opalać. Dzięki temu można żyć dłużej

Po wielu zimnych miesiącach wreszcie nastały ciepłe, pogodne dni i - jak się okazuje - warto z tego korzystać. Słoneczne kąpiele, chociaż mogą do pewnego stopnia zagrażać zdrowiu, są dobrze przyjmowane przez organizm i mogą nawet sprzyjać długowieczności u kobiet.
Warto się opalać. Dzięki temu można żyć dłużej   [Fot. superelaks - Fotolia.com]
Nowe badania wskazują, że kobiety, które się opalają, prawdopodobnie będą żyć dłużej niż te, które unikają słońca, mimo że osoby są narażone na zwiększone ryzyko raka skóry.

Kiedy przeanalizowano dane niemal 30 tysięcy szwedzkich kobiet, których zdrowie monitorowano przez dwie dekady, odkryto, że panie chętniej przebywające na świeżym powietrzu miały dłuższą średnią długość życia. Kobiety o nawykach aktywnego przebywania na zewnątrz rzadziej umierały z powodu i innych dolegliwości niż problemy nowotworowe i niesercowe.

Autorzy zaznaczają, że nie jest jasne, czy taki pozytywny efekt ekspozycji na słońce wynika z większej ilości w organizmie, jakiegoś innego mechanizmu związanego z promieniowaniem UV, czy też po prostu niezmierzonego błędu systematycznego. Wskazują na konieczność dalszych badań, by potwierdzić uzyskane wyniki.

Odkryliśmy, że palaczki w grupie o największej miały podobny poziom ryzyka śmierci w danym okresie, co kobiety niepalące, które unikały ekspozycji na słońce. Wskazuje to, że unikanie ekspozycji na słońce jest tak znaczącym czynnikiem ryzyka jak - mówi dr Pelle Lindqvist, główny autor badań. - Zbyt restrykcyjne wytyczne dotyczące ekspozycji na słońce, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku dla zdrowia - dodaje dr Lindqvist.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy