Strona głównaZdrowieWakacyjna apteczka - co do niej spakować?

Wakacyjna apteczka - co do niej spakować?

Wybierając się na wakacje, nie należy zapominać o odpowiednio wyposażonej apteczce. Inne produkty i leki będą potrzebne podczas wyjazdu w tropiki, a inne na wakacjach w polskich górach czy nad morzem. Ze szczególną uwagą wakacyjną apteczkę powinni kompletować rodzice małych dzieci.
Wakacyjna apteczka - co do niej spakować? [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com] to czas relaksu i beztroski… do czasu, aż zdarzy się nieoczekiwany wypadek albo choroba. Na szczęście, przy odpowiednim przygotowaniu, z wieloma wakacyjnymi przypadłościami można radzić sobie samemu.

– W podstawowej apteczce z pewnością nie może zabraknąć plastrów z opatrunkami, gazików, wody utlenionej lub spray’u dezynfekującego, a także bandaża elastycznego i nożyczek. To absolutne minimum! Warto też wypróbować plastry w spray’u, wygodne w warunkach polowych – tłumaczy Agata Błońska, lekarz internista z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Resztę produktów należy dobierać zgodnie z destynacją – inaczej spakujemy się na wakacje na łonie przyrody, a inaczej – gdy jedziemy do kurortu. O wiele więcej uwagi apteczce powinni poświęcić ci, którzy podróżują z małymi dziećmi i osobami przewlekle chorymi.

– Szczególnie osoby, które przyjmują leki codziennie, muszą pamiętać o odpowiednim zapasie na czas wyjazdu – przypomina doktor A.Błońska.

Z całą pewnością w na wyjazd przydadzą się także leki na przeziębienie: tabletki lub – w przypadku dzieci - syrop z paracetamolem, termometr i środki na ból gardła. Z racji sezonu na owady przydadzą się repelenty na komary i , a także oczywiście środki z D-Panthenolem na oparzenia słoneczne. Wiele osób podczas wyjazdów skarży się na kłopoty z trawieniem, więc ta grupa zdecydowanie powinna pamiętać o środkach na biegunkę i probiotykach, niezbędnych przy zatruciach.

Tym, którzy planują wyjazd w góry dr Agata Błońska przypomina, że oprócz środków na otarcia i , powinni zabrać przede wszystkim wygodne buty i odpowiednio przygotować się na wyjazd. – Nie zalecam, by prosto zza biurka w klimatyzowanym biurze wybrać się na trzydziestokilometrową wyprawę w góry. Wszystko z umiarem! Odpowiednie przygotowanie jest najlepszą profilaktyką urazów w górach – przekonuje lekarz.

Gdzie szukać pomocy, gdy nie będziemy radzić sobie z chorobą na wakacjach?

– Na stronie NFZ, w zakładce „Dla Pacjenta/Gdzie się leczyć” powinniśmy poszukać punktów pomocy doraźnej w miejscu, do którego się udajemy, by w razie choroby skorzystać z porady lekarza. Na tej samej stronie znajdziemy także listę lokalnych ośrodków zdrowia w miejscu naszego urlopu. Przypominam, że w ramach ubezpieczenia, pacjenci mogą korzystać z placówek z podpisaną umową z NFZ w całym kraju. Również na wakacjach możemy iść do lekarza rodzinnego. Powinni o tym pamiętać szczególnie rodzice małych dzieci – dodaje dr Agata Błońska.

Warto dobrze przygotować się do wakacji, by nawet przy niespodziewanych sytuacjach, był to czas prawdziwego odpoczynku i relaksu.

Tagi: apteczka, wakacje

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy