Strona głównaZdrowieWakacje - dobry czas by zadbać o zdrowie

Wakacje - dobry czas by zadbać o zdrowie

Wakacje, a więc czas sprzyjającym wyjazdom i wypoczynkowi to także znakomita okazja do zatroszczenia się o swoje zdrowie i kondycję. Na temat zdrowej diety powstały liczne poradniki, przygotowano wiele przepisów i sformułowano dziesiątki zasad zdrowego życia, jednak taka gwałtowna zmiana nie wszystkim przychodzi łatwo.
Wakacje - dobry czas by zadbać o zdrowie [© Tomo Jesenicnik - Fotolia.com] Jeśli, więc nie potrafisz zmienić swojego trybu życia z dnia na dzień możesz zrobić to stopniowo. Zamiast rezygnować z tego, czym dotychczas się odżywiałeś ogranicz najbardziej szkodliwe składniki, na ich miejsce wprowadzić produkty sprzyjające zdrowiu.

Wśród pokarmów, które powinny stanowić 2/3 każdego posiłku znajdują się: owoce, pestki i orzechy, produkty zawierające białko, tłuszcze takie jak masło, oliwa z oliwek, olej rzepakowy. Wybierając napoje sięgaj po zieloną herbatę, soki warzywne i owocowe, wodę mineralną, kakao.

Błędem jest komponowanie diety z samych pokarmów lekkostrawnych, gdyż nie zawierają one błonnika oraz innych ważnych składników odżywczych, poza tym lekkostrawny pokarm nie zmusza układu pokarmowego do pracy.

Poza zrównoważoną dietą niezwykle ważny jest też wysiłek fizyczny. Nie oznacza to, iż musisz zapisać się na siłownię lub biegać każdego dnia. Na początek idealne będą spacery lub rozciągające i oddechowe ćwiczenia. Pamiętaj, że u osób prowadzących siedzący tryb życia ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta o 40 %.

Nie zapominaj o śnie, jego optymalna długość to ok. 8 godzin, w tym czasie następuje przyśpieszona odbudowa komórek. Przywiązuj uwagę do tego jak się ubierasz, przegrzewanie się nie jest dobre dla Twojego organizmu, gdyż nie dajesz mu szansy na przyzwyczajanie się do różnych temperatur. Konsekwencją tego są jesienne i zimowe przeziębienia.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy