Strona głównaZdrowieWHO: od 2000 roku średnia długość życia wzrosła aż o 5 lat

WHO: od 2000 roku średnia długość życia wzrosła aż o 5 lat

Jak podaje WHO, rośnie średnia długość życia. W ostatnich latach nawet bardzo szybko.
WHO: od 2000 roku średnia długość życia wzrosła aż o 5 lat  [© beeboys - Fotolia.com] Od początku nowego tysiąclecia średnia długość życia wzrosła o pięć lat, wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia „World Health Statistics". To najszybszy wzrost od 1960 roku.

„Świat poczynił wielkie postępy w ograniczaniu niepotrzebnych cierpień i przedwczesnych zgonów wynikających z chorób, którym można zapobiec i leczyć", mówi dr Margaret Chan, dyrektor generalna WHO. „Jednak zyski są nierówne. Wspieranie krajów w dążeniu do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w oparciu o silną podstawową opiekę zdrowotną jest najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby upewnić się, że nikt nie zostanie pominięty", dodaje dr Chan.

Z raportu wynika, że w latach 2000-2015 wzrosła o pięć lat. Przewidywana średnia długość życia dla dziecka urodzonego w 2015 roku wyniosła 71,4 lata - w przypadku dziewczynek: 73,8 lata, w przypadku chłopców: 69,1 lata.

WHO podkreśla znaczny postęp osiągnięty w ciągu ostatnich 15 lat w porównaniu do lat 90-tych. W tym ostatnim okresie bowiem średnia długość życia zmniejszyła się, szczególnie w Afryce, z powodu epidemii AIDS, a w Europie Wschodniej po upadku Związku Radzieckiego. Prawdą pozostaje jednak fakt, że nadal istnieją duże różnice pomiędzy poszczególnymi regionami świata. Przykładowo, dzieci urodzone w 29 krajach o wysokich dochodach mogą liczyć na 80 lat życia, tymczasem dzieci urodzone w 22 krajach Afryki subsaharyjskiej będą żyły średnio 60 lat.

Kobiety urodzone w żyją najdłużej - odznaczają się średnią długością życia na poziomie 86,8 lat. Jeśli chodzi mężczyzn, najdłużej żyją Szwajcarzy - 81,3 lat. Najniższa średnia długość życia dla obojga płci została odnotowana w Sierra Leone: 50,8 lat dla kobiet i 49,3 lat dla mężczyzn.

Szczególne zmiany w średniej długości życia dotyczą Afryki - przeciętny wiek wzrósł o 9,4 lata i wynisół 60 lat. Stało się tak głównie dzięki lepszej przeżywalności noworodków, poprawy kontroli malarii oraz szerszego dostępu do leków antyretrowirusowych w leczeniu .

Źródło:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy