Strona głównaZdrowieWHO: do 2030 r. cukrzyca będzie na 7. miejscu wśród przyczyn śmierci

WHO: do 2030 r. cukrzyca będzie na 7. miejscu wśród przyczyn śmierci

Według danych WHO w 1980 roku na cukrzycę chorowało 108 mln ludzi na całym świecie, a już w 2014 roku ta liczba znacznie się zwiększyła – szacowano ją nawet na 422 mln! Co jest główną przyczyną zapadania na cukrzycę typu II, czyli najczęstszą odmianę tej choroby? Niezdrowy tryb życia i wynikająca z niego otyłość! 27 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Cukrzycą.
WHO: do 2030 r. cukrzyca będzie na 7. miejscu wśród przyczyn śmierci [Fot. phanuwatnandee - Fotolia.com] – Według WHO nawet 2% wszystkich zgonów w naszym kraju może być spowodowane – mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości i specjalista żywieniowy. – Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku cukrzyca będzie na 7. miejscu pod względem najczęstszych przyczyn śmierci. Tylko edukacja w kwestii profilaktyki przeciwcukrzycowej oraz zdrowego odżywiania może to powstrzymać – dodaje Konrad Gaca.

Otyłość – największy sprzymierzeniec cukrzycy typu II

Cukrzyca typu II stanowi 85-90% przypadków występowania cukrzycy.

– Znaczący jest fakt, że aż 88% osób cierpiących z powodu cukrzycy ma jednocześnie nieprawidłową masę ciała, a 40% spośród nich jest zakwalifikowana jako osoby z I stopnia. Z tych danych można wyciągnąć tylko jeden wniosek: pierwszym krokiem w ochronie własnego zdrowia przed cukrzycą jest zadbanie o właściwą masę ciała – mówi Konrad Gaca.

Ekspert ds. leczenia otyłości w swojej pracy często spotyka się z osobami, które cierpią na cukrzycę typu II.

- Tacy pacjenci często boją się odchudzać w obawie, ze to będzie dla nich zbyt trudne i mało satysfakcjonujące, że choroba nie pozwoli im uzyskać wymarzonych efektów. To nieprawda, za pomocą dobrze zbilansowanej diety, regularnego treningu, rozsądnej porcji regeneracji i motywacji można osiągnąć naprawdę wiele w kwestii poprawy zdrowia i zyskania lepszego wyglądu, a cukrzyca nie jest w tym przeszkodą. Dzięki redukcji wagi można wręcz powstrzymać rozwój choroby – mówi Gaca.

Ważne, by rozpoczęcie diety było poprzedzone badaniami lekarskimi, a przy układaniu nowego menu towarzyszył nam specjalista. Warto też przestrzegać kilku prostych zasad, które zawsze sprawdzają się w walce o zdrowie i dobrą sylwetkę.
  1. Jedz regularnie – regularność to sprzymierzeniec dobrej przemiany materii.
  2. Pij wodę – oczyści ona twój organizm i przyspieszy metabolizm.
  3. Jedz sycące śniadania, w którym znajdą się dodające sił węglowodany złożone.
  4. Jedz lekkie białkowe kolację, które nie obciążą układu trawiennego na noc.
  5. Ogranicz – zatrzymuje wodę w organizmie, co może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała.
  6. Odpowiednio komponuj białka, tłuszcze i węglowodany.
  7. Jedz zdrowe tłuszcze, czyli nienasycone – znajdziesz je np. w orzechach lub łososiu.
Profilaktyka drogą do zdrowia

Badania mówią, że w Polsce co 11. osoba cierpi na cukrzycę, a w tym ponad milion osób, które nie są jeszcze zdiagnozowane.

– Bez wiedzy o chorobie, nie można rozpocząć przeciwdziałania jej, dlatego tak ważne jest, by regularnie badać poziom cukru we krwi – mówi Gaca. To proste badanie, które każdy z nas powinien profilaktycznie wykonać przynajmniej raz w roku. Im szybciej dowiemy się, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, tym szybciej będziemy mogli zacząć działać, by powstrzymać rozwój choroby.

Geny, inne schorzenia i przyjmowane z ich powodu leki to czynniki zachorowań na cukrzycę, na które nie mamy wpływu. Więcej jest jednak tych, które zależą od nas i naszych codziennych wyborów - nadwaga i otyłość (zwłaszcza otyłość brzuszna), zła dieta, permanentne przemęczanie się i brak snu.

– Zadbajmy o siebie już dziś, bo prowadząc zdrowy i odpowiedzialny tryb życia nie tylko będziemy lepiej wyglądać, ale przede wszystkim będziemy czynnie zapobiegać tak groźnej chorobie, jaką jest cukrzyca – radzi Konrad Gaca.

W Polsce Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest na pamiątkę wynalezienia insuliny w 1921 roku.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy