Strona głównaZdrowieWHO: aktywność fizyczna konieczna dla dobrego zdrowia

WHO: aktywność fizyczna konieczna dla dobrego zdrowia

Nie jest przesadą ciągłe mówienie o konieczności podejmowania wysiłku fizycznego dla dobrego zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że w efekcie braku aktywności co roku umiera milion osób w Europie.
WHO: aktywność fizyczna konieczna dla dobrego zdrowia [© Photographee.eu - Fotolia.com] Tak znaczna liczba przemawia do wyobraźni - aż milion Europejczyków umiera w wyniku niekatywnego stylu życia, zaś 8,3 miliony doświadczają niepełnosprawności.

Zgodnie z rekomendacjami WHO, w każdym wieku należy ćwiczyć. Dzieci powinny być aktywne fizycznie przez przynajmniej 60 minut dziennie, osobom dorosłym rekomenduje się co najmniej 150 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności. Takie same zalecenia dotyczą ludzi w wieku seniorskim.

Pomimo powszechnej dostępności do informacji o wpływie aktywności fizycznej na zdrowie, relatywnie niewielu ludzi spełnia rekomendacje co do poziomu treningów. Ze statystyk wynika, że już u osób w wieku powyżej 11 lat istotnie zmniejsza się poziom podejmowanego wysiłku.

Gdy aktywność fizyczna jest niższa, choroby niezakaźne (noncommunicable diseases, NCD) stają sie pwoszechniejsze. , choroby układu krążenia, nowotwory i choroby układu oddechowego należą do głównych NCD. Cukrzyca odpowiada za większość obciążeń chorobami i przedwczesną śmierć w regionie europejskim. Cukrzycę rozpoznano u 60 milionów ludzi w Europie, a szacuje się, że 50 procent przypadków choroby jeszcze nie rozpoznano. WHO przewiduje, że cukrzyca będzie siódmą najczęstszą przyczyną śmierci w 2030 roku. Czynniki ryzyka cukrzycy obejmują nadwagę lub otyłość, niezdrową dietę i brak aktywności fizycznej - łacznie odpowiadają one za około 80-procentowy wzrost częstości występowania cukrzycy.

Poza nadwagą i otyłością, brak jest odpowiedzialny za 5 procent problemów wieńcowych, 7 procent przypadków cukrzycy Typ 2, 9 proc. przypadków nowotworów sutka i 10 proc. przypadków .

Jak wskazują ekesperci WHO, głównymi przyczynami braku aktywności fizycznej są czynniki środowiskowe i systemowe. Coraz trudniejsze staje się utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej ze względu na fakt, że codzienna praca i sposób życia wiąże się z długim siedzeniem. Co więcej, biedniejsi ludzie zwykle mają mniej wolnego czasu i ograniczony dostęp do obiektów rekreacyjnych lub żyją w środowiskach, które nie wspierają aktywności fizycznej.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy