Strona głównaZdrowieWHO: 10 faktów dotyczących starzenia się

WHO: 10 faktów dotyczących starzenia się

Światowa populacja gwałtownie się starzeje, pisze Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) i podaje 10 faktów dotyczących tego zagadnienia.
WHO: 10 faktów dotyczących starzenia się
  1. Świat
    Liczba osób w wieku powyżej 60 lat wzrośnie z 900 milionów do 2 miliardów euro w latach 2015 - 2050, czyli stanowi obecnie 12 procent, a będzie wynosiła 22 procent ogólnej światowej populacji.
  2. Nie ma dowodów, że obecni ludzie starsi są w lepszym zdrowiu niż ich rodzice
    W krajach o wysokich dochodach odsetek osób starszych, które wymagają pomocy innej osoby przy wykonywaniu podstawowych czynności, nieznacznie spadł w ciągu ostatnich 30 lat. Odnotowano zaś pewną niewielką zmianą w częstości występowania mniej poważnych ograniczeń w funkcjonowaniu.
  3. Najpowszechniejsze problemy zdrowotne w starszym wieku to choroby niezakaźne
    Starsi ludzie w krajach o niskim i średnim dochodzie są bardziej obciążeni chorobami niż seniorzy w krajach bogatych. Bez względu jednak na miejsce zamieszkania, najpowszechniejsze kłopoty zrowotne seniorów obejmują: choroby serca, udar mózgu i przewlekłe choroby płuc. Najczęstsze przyczyny niepełnosprawności obejmują: zaburzenia sensoryczne, ból pleców i szyi, , , upadki, , i choroba zwyrodnieniowa stawów.
  4. Nie ma typowej starszej osoby, jeśli chodzi o stan zdrowia
    Starzenie biologiczne nie jest ściśle zdeterminowane. Są ludzie sędziwi, których zdolności fizyczne i psychiczne są pobobne do tych cechujących osoby młode. Są też tacy, którzy doświadczają znacznego osłabienia zdolności fizycznych i psychicznych w relatywnie młodym wieku.
  5. Zdrowie w starszym wieku nie jest przypadkowe
    Prawdą jest, że określone problemy zdrowotne są związane z naszym wysposażeniem genetycznym, ale większość z nich ma związek z czynnikami środowiskowymi, społecznymi i tymi dotyczącymi prowadzonego stylu życia.
  6. Ageizm może być powszechniejszy niż seksizm i rasizm
    , tj. dyskryminacja ludzi ze względu na wiek, ma poważne konsekwencje dla osób starszych i całych społeczeństw. Zjawisko to może przybierać różne formy, w tym dyskryminującye nastawienie i praktyki, a także polityki, które utrwalają ageistyczne przekonania. Przekładać się to może na osłabioną jakość opieki zdrowotnej i społecznej otrzymywanej przez starszych ludzi.
  7. Kompleksowe działania w zakresie zdrowia publicznego wymagają fundamentalnych zmian w sposobie myślenia o starzeniu się i zdrowiu
    Zdrowe starzenie się jest osiągalne dla każdej starszej osoby. Podczas gdy wydatki na opiekę zdrowotną i opiekę społeczną dla osób starszych są często postrzegane jako koszty dla społeczeństwa, powinny być rozumiane jako inwestycje w umożliwienie osobom starszym kontynuacji ich pozytywnego wkładu społecznego.
  8. Systemy ochrony zdrowia muszą być dostosowane do potrzeb ludzi starszych
    Większość systemów ochrony zdrowia na całym świecie jest źle przygotowanych dla zaspokojenia potrzeb ludzi starszych, którzy często mają wiele chorób przewlekłych i innych problemów geriatrycznych. Systemy muszą być w stanie zapewnić zintegrowaną opiekę i umożliwić utrzymanie zdolności starzejących się ludzi.
  9. W XXI wieku wszystkie kraje potrzebują zintegrowanego systemu opieki długoterminowej
    Dla niektórych krajów oznacza to budowanie systemu prawie od podstaw, dla innych przebudowanie opieki długoterminowej: od podstawowego zabezpieczenia najsłabszych, do szerszego systemu, który maksymalizuje zdolność funkcjonalną osób starszych i podtrzymuje ich autonomię. WHO szacuje, że do 2050 roku w krajach rozwijających się liczba ludzi, którzy będą potrzebowali codziennego wsparcia, będzie czterokrotnie wyższa.
  10. Zdrowe starzenie się obejmuje wszystkie poziomy i sektory rządzenia
    Przykłady międzysektorowego działania obejmują ustalanie strategii i programów, które rozszerzają możliwości mieszkaniowe; tworzenie łatwiej dostępnych budynków i transportu; promowanie różnorodności wiekowej w środowisku pracy; oraz chronią osoby starsze przed ubóstwem w ramach systemów zabezpieczenia społecznego.
Na podstawie

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy