Strona głównaZdrowieW zdrowym ciele w zdrowy duch - stan fizyczny wpływa na ryzyko demencji

W zdrowym ciele w zdrowy duch - stan fizyczny wpływa na ryzyko demencji

Dobre odżywianie się, ćwiczenie i utrzymywanie dobrego zdrowia fizycznego pomaga mózgowi w starzeniu się w zdrowiu.
W zdrowym ciele w zdrowy duch - stan fizyczny wpływa na ryzyko demencji [© olezzo - Fotolia.com] Nie tylko intelektualne wyzwania pomagają w opóźnianiu objawów demencji. Okazuje się, że łacińska sentencja „mens sana in corpore sano" („w zdrowym ciele zdrowy duch") ma odzwierciedlenie w rzeczywistości -dobre zdrowie fizyczne naprawdę przekłada się na mentalne funkcjonowanie.
Jak podaje amerykańskie Stowarzyszenie , szacuje się, że obecnie 47 milionów ludzi na świecie żyje z demencją, a liczba ta ma się potroić do 2050 roku.

Współczesna medycyna nie jest w stanie powstrzymać rozwoju demencji, w tym choroby Alzheimera, ale każdy może podjąć kroki w celu wzmocnienia zdolności myślenia, rozwiązywania problemów i ochrony , mówi Heather Snyder ze Stowarzyszenia Alzheimera.

Ważne znaczenie w opóźnianiu objawów demencji ma też nasz stan fizyczny. Utrzymanie zdrowia serca i układu krążenia wydaje się być kluczowym czynnikiem w ochronie możliwości umysłowych, mówi dr Mary Ann Bauman z American Stroke Association.

Naukowcy sądzą, że teraz mikro-udary, małe osłabienia przepływu krwi do mózgu, z czasem mogą intensyfikować szkody w tkance mózgowej, które przekładają się na osłabienie możliwości poznawczych.

Aby ograniczyć ryzyko rozwoju , w tym choroby Alzheimera, Stowarzyszenie Alzheimera radzi:
 • Regularne podejmowanie . Liczne badania wiążą ćwiczenia ze zmniejszeniem ryzyka osłabienia zdolności mózgu.
 • Rzucenie palenia papierosów. Palenie zwiększa ryzyko zaburzeń funkcji mózgu, a porzucenie tego nałogu może zmniejszyć to prawdopodobieństwo do poziomu porównywalnego do ludzi, którzy nigdy nie palili.
 • Osłabianie czynników, które mogą mieć wpływ na zdrowie serca. Przewlekłe problemy, takie jak , , wysoki poziom i cukrzyca wpływają zarówno na działanie mózgu, jak i serca.
 • Wysypianie się. Badania wiążą bezsenność z problemami z pamięcią i myśleniem.
 • Dbanie o zdrowie psychiczne. , lęk i może przyspieszyć starzenie się mózgu, jeśli pozostawia się je bez leczenia. Gdy hormony stresu są produkowane w nadmiarze, mózg szybciej się kurczy.
 • Ochronę głowy. Urazy głowy, które skutkują np. wstrząśnieniem mózgu, mogą zwiększać ryzyko rozwoju otępienia. Warto pamiętać o zapinaniu pasów i używaniu kasku podczas jazdy na rowerze lub uprawiania sportów kontaktowych.
 • Jedzenie niskotłuszczowej diety bogatej w owoce i warzywa. Dobra dieta może pomóc w ograniczeniu prawdopodobieństwa rozwoju i osłabieniu objawów już istniejących przewlekłych chorób, a w efekcie sprzyjać funkcjonowaniu mózgu. Dieta istotnie wpływa nie tylko na ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych, ale i szanse na .

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Aktywni 50+
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy