Strona głównaZdrowieW zdrowym ciele sprawny mózg!

W zdrowym ciele sprawny mózg!

Im sprawniejsze jest ciało, tym umysł lepiej wypada w testach zdolności myślenia.
W zdrowym ciele sprawny mózg!
Nowe badania potwierdzają, że wysportowane ciało ma przełożenie na lepsze . Okazuje się, że dobra sprawność fizyczna pomaga zachować odpowiednią strukturę mózgu, a także poprawić pamięć i zdolność jasnego oraz szybkiego .

Do badań zaproszono ponad tysiąc ludzi w różnym wieku. Uczestnicy zostali poddani skanowaniu mózgu, jak również testom , zdolności oceny sytuacji i rozumowania; wreszcie, oceniano też ich sprawność sercowo-naczyniową.

Jak odkryto, osoby, które poruszały się szybiej i w ciagu dwóch minut pokonały dłuższą odległość, osiągały lepsze wyniki w testach myślenia niż ich mniej sprawni rówieśnicy. Ustalono też, że ludzie sprawniejsi odznaczali się zdrowszymi włókna nerwowe w istocie białej mózgu, ona zaś ma istotne znaczenie dla jakości komunikacji pomiędzy neuronami.

Skąd ten związek? Wedlug jednej teorii regularna , która prowadzi do wysportowanego ciała, skutkuje też zmniejszeniem w organizmie, a to z kolei ma korzystny wpływ a komórki mózgu. Inna opinia głosi, że dobra forma fizyczna organizmu oznacza lepsze zaopatrywanie mózgu w tlen, co poprawia jego odżywienie i w rezultacie działanie.

Dobroczynne skutki wysokiej sprawności fizycznej na umysł były widoczne także po uwzględnieniu innych czynników wpływających na zdolności poznawcze, takich jak: wiek, płeć, , cukrzyca i wskaźnik masy ciała.

Wyniki badań są dostępne w Scientific Reports:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy