Strona głównaZdrowieW trosce o seniorów - zdrowie i styl życia

W trosce o seniorów - zdrowie i styl życia

Dziś rusza kolejna edycja kampanii „W trosce o seniorów – zdrowie i styl życia”. Celem kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na schorzenia charakterystyczne dla wieku starszego oraz przedstawienie działań profilaktycznych opóźniających ich proces. Gwiazdą tej edycji kampanii jest aktorka Bożena Dykiel. Senior.pl objął patronat medialny nad tą inicjatywą.
W ramach projektu podejmowana jest kwestia codziennych wyzwań i problemów z jakimi borykają się na co dzień seniorzy jak również pragniemy przedstawić możliwości i rozwiązania poprawiające komfort i jakość ich życia.

Kampania „” rozpoczyna się 15 marca, wraz z ukazaniem się specjalnego dodatku tematycznego do Gazety Wyborczej.

Publikację otwiera wypowiedź przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego prof. dr hab. n. med. Katarzyny Wieczorowskiej – Tobis, która przypomina, iż na swoją dobrą starość pracujemy całe życie. Ponadto zachęca do modyfikacji stylu życia.

Jedną z poruszanych kwestii jest pogarszający się wzrok seniorów. W ramach kampanii prof. dr hab.n.med. Andrzej Stankiewicz mówi o groźnym zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem .

Prof. dr hab. med. Ryszard Gellert Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii zwraca uwagę na częstość występowania chorób nerek u osób starszych, a także przytacza problem lekceważenia tychże schorzeń.

Na temat dolegliwości stawów u seniorów, wpływu stylu życia na ich kondycję oraz tego, co można zrobić, aby cieszyć się ich sprawnością jak najdłużej wypowiad się prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski Kierownik Kliniki Geriatrii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Prof. Dr hab. Eleonory Reicher w Warszawie. Z kolei Prof. dr hab. Jan Dobrogowski Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu omawia istotny temat bólu przewlekłego i częstości jego występowania wśród seniorów.

Jakie choroby zagrażają seniorom ze strony układu sercowo-naczyniowego oraz jakie powinni podjąć działania profilaktyczne w tym kierunku? O tym mówi z prof. dr hab. med. Tomasz Kostka.

O ważności systematycznych, dokładnych pomiarów cukru we krwi w procesie leczenia i ich wpływu na prowadzenie terapii przypomina dr n. med. Anna Jeznach-Steinhagen, zaś w kwestii ryzyka związanego z podwyższonym stężeniem cholesterolu i chorób z tego wynikających u osób po 50 roku życia wypowiada się z prof. dr hab. med. Artur Mamcarz.

Gwiazda tej edycji kampanii - aktorka teatralna, filmowa i serialowa Bożena Dykiel dzieli się z czytelnikami cennymi poradami. Podpowiada seniorom jak powinna wyglądać zdrowa dieta oraz jaką warto podjąć aktywność fizyczną w trosce o swoje zdrowie.


W publikacji znajdują się także rady czym kierować się przy wyborze usług opiekuńczych dla osób starszych lub niesamodzielnych oraz informacja o (istotnych zwłaszcza w polskim kontekście kulturowym) zaletach w miejscu zamieszkania seniora.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy