Strona głównaZdrowieW procesie starzenia się nie ma równości. Każdy podlega mu nieco inaczej

W procesie starzenia się nie ma równości. Każdy podlega mu nieco inaczej

Jeśli chodzi o upływ czasu, to tylko ten metrykalny dotyczy każdego w taki sam sposób. Oznaki starzenia się są bardzo różne - u jednych widoczne w relatywnie młodym wieku, u innych słabe nawet, gdy mają status dziadków i babć. Dotyczy to nie zarówno wyglądu, jak i stanu zdrowia.
W procesie starzenia się nie ma równości. Każdy podlega mu nieco inaczej [© 290712 - Fotolia.com] to proces „niesprawiedliwy", bo u odmiennie przebiega u różnych ludzi. Jedni wydają fortuny na kosmetyki i zabiegi odmładzające uzyskując zaledwie średnie efekty, inni długo wyglądają młodo nie robiąc nic w kierunku powstrzymania symptomów upływu czasu. Podobnie jest ze zdrowiem - niektórzy mogą liczyć na wieloletnią witalność, inni szybko doświadczają problemów zdrowotnych. Prawdą jest jednocześnie, że na to wszystko wpływ ma nie tylko genetyka, ale i styl życia.

Międzynarodowy zespół naukowców koordynowany przez prof. Daniela W. Belsky'go z Duke University w Durham odkrył, że niektóre osoby mają . Jedni „zyskują" 3 lata życia biologicznego w roku kalendarzowym, a inni długo cieszą się młodzieńczym wigorem i wizerunkiem.
W badaniach wzięły udział 954 osoby urodzone w latach 1972 - 1973 w Nowej Zelandii. Życie uczestników monitorowano od urodzenia aż do wieku 38 lat. W szczególności przyglądano im się, gdy kończyli: 18, 26, 32 i 38 lat poddając ich 18 różnym analizom, w tym ocenie .

Sprawdzano m. in. funkcje układu krążenia, a także pracę wątroby, nerek i płuc. Co więcej, osoby te poddawano testom fizycznym, psychologicznym i koordynacji.

Chociaż wszyscy badani mieli po 38 lat, niektórzy funkcjonowali (i wyglądali) jakby mieli o osiem mniej, a inni wydawali się starsi. Biologiczny wiek niektórych wyniósł nawet 60 lat.

Uczestnicy, którzy byli bardziej „wiekowi", odznaczali się słabszą formą fizyczną i cechowali się mniejszą zdolnością do rozwiązywania konfliktów. Ponadto, wydawali się starsi (co sprawdzono prosząc o oszacowanie wieku uczestników przez inne osoby).

Wyniki badań opublikowano w magazynie Pnas.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy