Strona głównaZdrowieW jakim wieku metabolizm jest najszybszy, a w jakim najwolniejszy?

W jakim wieku metabolizm jest najszybszy, a w jakim najwolniejszy?

Większość z nas pamięta czasy, kiedy mogliśmy jeść wszystko, co chcieliśmy i nie przybierać na wadze. Jak się okazuje, metabolizm - czyli tempo w jakim spalasz kalorie - osiąga szczyt znacznie wcześniej i zaczyna się osłabiać później, niż mogłoby się wydawać.
W jakim wieku metabolizm jest najszybszy, a w jakim najwolniejszy? [fot. collage Senior.pl / Canva]
- Z wiekiem pojawia się wiele zmian fizjologicznych, które zachodzą w różnych fazach naszego życia, takich jak okres dojrzewania i menopauza. Co ciekawe, czas naszych „etapów metabolicznych" wydaje się być niezgodny z etapami dorastania i - mówi dr Jennifer Rood z Pennington Biomedical Research Center.

Codziennie potrzebujemy określonej dawki energii, którą zużywamy m. in. na podstawowe funkcje życiowe - oddychanie, trawienie i pompowanie krwi - kalorie są nam więc potrzebne do utrzymania się przy życiu. Energię wydatkujemy jednak i w inny sposób, np. przy zmywaniu naczyń, wyprowadzaniu psa, ćwiczeniach na siłowni, a nawet podczas samego myślenia czy zmiany ułożenia ciała.

Aby określić całkowity dzienny wydatek energetyczny, zastosowano metodę „podwójnie oznakowanej wody". Jest to badanie moczu polegające na tym, że dana osoba pije wodę znakowaną izotopami wodoru oraz tlenu wodę, a następnie mierzy się, jak szybko są wypłukiwane z organizmu.
Niektórzy ludzie sądzą, że to w wieku nastoletnim lub około dwudziestki potencjał spalania kalorii osiąga swój szczyt. Jednak badanie pokazuje, że to niemowlęta miały najwyższe tempo - mówi dr Peter Katzmarzyk, współautor badań.
Potrzeby energetyczne rosną w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia. Do pierwszych urodzin dzieci spalają kalorie o 50 procent szybciej niż dorośli. I dzieje się tak nie tylko dlatego, że niemowlęta potrajają masę urodzeniową w pierwszym roku życia. - Dzieci szybko rosną, co w dużej mierze odpowiada za ten efekt. Jednak to nie wszystko - ich wydatki energetyczne są zwykle wyższe niż to, czego można się spodziewać po ich rozmiarze ciała" - powiedział dr Corbin Martin, ekspert w dziedzinie biomedycyny.

Po początkowym wzroście w okresie niemowlęcym metabolizm człowieka zwalnia o około 3 procent każdego roku, aż do wieku 20 lat, kiedy to stabilizuje się na poziomie nowej normy.

Co zaskakujące, gwałtowne rośnięcie w okresie dojrzewania nie spowodowało wzrostu dziennego zapotrzebowania na , gdy naukowcy wzięli pod uwagę rozmiar ciała. Interesujące jest również to, że metabolizm ludzi był najbardziej stabilny w wieku od 20 do 50 lat.

Jak się okazuje, że nasz metabolizm zaczyna słabnąć dopiero po 60-tym roku życia. Spowolnienie jest stopniowe, tylko 0,7 procent rocznie. To oznacza jednak, że osoba w wieku 90 lat potrzebuje codziennie o 26 procent mniej kalorii niż osoba w średnim wieku.

Winę za taki stan rzeczy ponosi m. in. utrata masy mięśniowej wraz z wiekiem, ponieważ spalają więcej kalorii niż inne tkanki. Nie jest to cały obraz jednak. Starzenie się idzie w parze z tak wieloma innymi zmianami fizjologicznymi, że trudno jednoznacznie ustalić, co wywołuje zmiany w wydatkach energetycznych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy