Dr Elizabeth Phelps i dr Catherine Hartley, obydwie z Uniwersytetu w Nowym Jorku, USA, postanowiły zbadać, jak lęk wpływa na proces decyzyjny, ponieważ zadziwiła je "zaskakująco niewielka" ilość prac naukowych poświęconych oddziaływaniu zaburzeń lękowych na naszą zdolność podejmowania decyzji, mimo wagi zagadnienia i znaczącej udręki, jaką wywołuje u osób dotkniętych tym problemem.
Zdaniem dr Phelps uzyskane wyniki wskazują, że nauka "zaczyna zyskiwać pewien punkt zaczepienia poprzez łączenie kształtującej się teorii decyzji z badaniami nad lękiem".
Dodaje: "Częściowe pokrywanie się układów nerwowych leżących u podstaw lęku i podejmowania decyzji dostarcza pewnych informacji na temat sposobu, w jaki strach i lęk zmieniają dokonywane wybory".
W badaniach przyjęte zostało podejście neuroekonomiczne: interdyscyplinarna dziedzina, która łączy narzędzia z dziedziny ekonomii, neuronauki i psychologii w celu badania procesów decyzyjnych zachodzących w mózgu.
"Z historycznego punktu widzenia badania położyły nacisk na wpływ lęku na uczestnictwo w zdarzeniach i ich interpretację. Te same procesy powinny kształtować sposób podejmowania decyzji przez osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi" - zauważa dr Hartley.
Badaczki podkreślają częściowe pokrywanie się układów neuronowych, będących mediatorami strachu i , z tymi wskazywanymi w badaniach nad podejmowaniem decyzji gospodarczych.
Obwody, w skład których wchodzi , kora wyspowa i kora przedczołowa, biorą udział w zadaniach związanych z niepewnością lub stratą. Jądro migdałowate jest kluczowym obszarem mózgu, który reguluje poziom strachu i lęku, a kora przedczołowa ma decydujące znaczenie w kontroli strachu.
Tandem przeprowadził również przegląd zbioru uprzedzeń decyzyjnych wykazywanych przez osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi, sugerując, że obwód neuronalny wspomagający uczenie się strachu i jego regulowanie może być mediatorem oddziaływania lęku na ich decyzje.
Przeprowadzone badania wskazują, jak podejmowanie decyzji związane z nagrodą może znajdować się pod wpływem innych obwodów neuronalnych, między innymi układu przetwarzania emocji.
Wyniki prac mają znaczenie dla przyszłego zastosowania neuroekonomiki w badaniach zaburzeń psychiatrycznych.
Więcej informacji:
Uniwersytet w Nowym Jorku:
Tagi: lęk, strach, przerażenie, proces decyzyjny, neurony, jądro migdałowate
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
Zachorowanie na COVID-19 oznacza słabsze zdrowie psychiczne w przyszłości
Niewydolność serca – najważniejsze objawy według najnowszego stanu badań
Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany:
zaloguj się /
zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.