Strona głównaZdrowieUzależnienie od jedzenia

Uzależnienie od jedzenia

Epidemia otyłości nadal postępuje na całym świecie, więc zarówno ośrodki zdrowia, media, jak i naukowcy zaczęli badać nową chorobę - uzależnienie od jedzenia. Poza legislacyjnymi ograniczeniami dotyczącymi alkoholu, podejmowana jest także dyskusja nad wprowadzeniem restrykcji w sprzedaży cukrów i tłuszczów. Także te składniki mogą bowiem wywoływać groźny nałóg.
Uzależnienie od jedzenia Lekarze, psychiatrzy, psycholodzy i dietetycy przyznają, że coraz częściej obserwuje się przypadki, które można zakwalifikować jako "uzależnienie od jedzenia". Okazuje się, że jedzenie może zyskać charakter kompulsywny, ponieważ obszary mózgu aktywowane przy zachowaniach nałogowych i podczas objadania się pokrywają się.

Kiedy zespół naukowców z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Florydy przeanalizował dane uzyskane z badań dotyczących objadania się przeprowadzonych na zwierzętach, odkrył, że zmiany w zachowaniu obserwowane w odpowiedzi na przejadanie się były podobne do neurochemicznych zmian, które są obserwowano u zwierząt laboratoryjnych uzależnianych od marihuany, tytoniu, alkoholu, itp.

Skala uzależnienie od jedzenia Yae (Yale Food Addiction Scale, YFAS)


Uczeni z York University w Toronto wykorzystali skalę YFAS stanowiącą instrument identyfikacji osób zmagających się z uzależnieniem od jedzenia. Okazało się, że badani, którzy spełnili kryteria diagnostyczne i zostali uznani za uzależnionych od jedzenia, przejawiali:

-
-
- nadmierną aktywność/problemy z koncentracją
- większą impulsywność
- emocjonalne reakcje
- potrzebę uspokajania się poprzez jedzenie

Dlaczego jedzenie może uzależniać

Według uczonych z Rush University Medical Centre w Chicago, zmiany w neurochemii z udziałem dopaminy i tak zwanych „endogennych opioidów", jak również zmiany w neuroanatomii układu limbicznego w mózgu i zachowania autoterapeutyczne potwierdzają teorię głoszącą, że niektóre pokarmy mają właściwości uzależniające.

Wśród artykułów tego rodzaju są:
- słodycze i inne produkty zawierające węglowodany proste;
- tłuste produkty
- jedzenie łączące w sobie cukry i tłuszcze
- wysoko przetworzone jedzenie
- produkty o wysokiej zawartości

Niebezpieczne sygnały

Poniższe parametry zostały wymienione jako sygnały ostrzegawcze dla osób mogących zmagać się z uzależnieniem od jedzenia:

- obsesja i / lub zaabsorbowanie jedzeniem
- brak samokontroli w obliczu wyboru i konsumpcji jedzenia
- odczuwanie przymusu jedzenia, niekontrolowane objadanie się bez względu na jego negatywne skutki
- kojarzenie poczucia przyjemności lub komfortu z jedzeniem i poczucie bezradności w usiłowaniu zaprzestania wykorzystywania żywności dla tworzenia uczuć przyjemności
- odczuwanie wyraźnego fizycznego pragnienia sięgnięcia po określony typ produktów żywnościowych

Walka z uzależnieniem

Najważniejsze kroki, jakie należy podjąć, aby zwalczać uzależnienie od jedzenia to zwrócenie się o pomoc do dietetyka, lekarza, psychologa lub w ekspertów kliniki zaburzeń odżywiania. W USA powstały nawet organizacje wspierające walkę z jedzeniem nałogowym podobne do AA - Anonymous (OA). Porady opracowane przez OA, które mogą okazać się pomocne w przezwyciężeniu nałogu żywności, obejmują:

- określenie, w jakich sytuacjach wywoływany jest apetyt, aby móc ich w jak największym stopniu unikać;
- picie czystej wody podczas pokonywania chęci jedzenia
- staranie się by ćwiczyć codziennie
- nauczenie się odprężania poprzez jogę, i inne techniki relaksacyjne
- nauczenie się odwracania uwagi od pragnienia sięgania po jedzenie (np. pójście na spacer, zrobienie czegoś w domu, posurfowanie w Internecie)

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:39:14, 28-06-2012 ~gość: 95.41.136.xxx

    Polskim rekordzistą, który podjął skuteczną walkę ze swoją otyłością jest Adrian Lukoszek. W ciągu 9 miesięcy pozbył się zbędnych 120 kg. Jak on to zrobił - bez operacji, suplementów, specyfików odchudzających - dowiedzieć się można z jego książki, w której opisał swoją drogę do lżejszego życia. Więcej szczegółów na stronie poświęconej książce: http://www.emedia-wydawnictwo.pl/ksiazka/43
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy