Strona głównaZdrowieUzależnienie od cukru można leczyć jak nałóg palenia papierosów

Uzależnienie od cukru można leczyć jak nałóg palenia papierosów

Wraz ze wzrostem wskaźników otyłości na całym świecie i nadmiarem cukru w diecie uważanym za bezpośredni czynnik tego problemu, trwają poszukiwania metod leczenia, które odwróciłyby ten trend. Oto, co ustalili pracownicy Queensland University of Technology.
Uzależnienie od cukru można leczyć jak nałóg palenia papierosów [fot. gavrilitsa from Pixabay]
Odkryto, że leki stosowane w leczeniu uzależnienia od nikotyny mogą być wykorzystane w walce z uzależnieniem od cukru u zwierząt.

Jak ustalono, długotrwałe, przewlekłe spożywanie cukru może powodować zaburzenia odżywiania i wpływać na zachowanie.
- Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że 1,9 miliarda ludzi na całym świecie ma nadwagę, a 600 milionów zmaga się z - mówi profesor Selena Bartlett, autorka badań.

- Wykazano, że nadmierne jedzenie cukru przyczynia się bezpośrednio do przyrostu masy ciała. Pokazano również, że wielokrotnie podnosi poziom dopaminy, która kontroluje ośrodki nagrody i przyjemności w mózgu w sposób podobny do wielu używek, w tym papierosów oraz substancji takich, jak kokaina i morfina - dodaje prof. Bartlett. - Jeśli nadmiar cukru w diecie przedłuża się, prowadzi to do czegoś odwrotnego, tj. obniżenia poziomu dopaminy. W efekcie przyjmuje się jeszcze więcej, aby uzyskać ten sam poziom nagrody - wyjaśnia.

- Odkryliśmy również, że oprócz zwiększonego ryzyka przybierania na wadze, zwierzęta, którym dostarczano większe ilości cukru i które cechowały się napadowym objadaniem się, częściej doświadczają też neurologicznych i psychicznych konsekwencji wpływających na ich i motywację - wskazuje prof. Bartlett.
Nasze badanie wykazało, że środki zatwierdzone przez FDA, takie jak wareniklina, która wspomaga leczenie uzależnienia od , mogą działać w ten sam sposób, jeśli chodzi o głód cukru - mówi prof. Bartlett.
Wareniklina wpływała na neuronalny receptor nikotynowy (nAChR). Podobne efekty zaobserwowano też w przypadku innych leków, w tym mekamylaminy i cytyzyny.

- Podobnie jak w przypadku innych nadużywanych środków, rezygnacja z większych dawek sacharozy może spowodować brak równowagi w poziomie dopaminy i być tak trudna, jak odstawienie innych środków - wyjaśnia prof. Bartlett.

- Konieczne są dalsze badania, jednak nasze wyniki sugerują, że obecne leki zatwierdzone przez FDA mogą stanowić skuteczną strategię walki z epidemią otyłości - dodaje prof. Bartlett.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy