Strona głównaZdrowieUżądlenia owadów

Użądlenia owadów

Użądlenie osy, szerszenia czy też pszczoły może zakłócić nawet najbardziej udany wypoczynek, przeczytaj, co możesz zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz jak sobie z nimi radzić.
Użądlenia owadów [© The physicist - Fotolia.com] Pszczoły atakują zazwyczaj wtedy, gdy czuja się zagrożone,zachowując spokój, nie wykonując gwałtownych gestów możesz uniknąć użądlenia. Szerszenie i osy bywają jednak agresywne bez wyraźniej przyczyny, tym, co może je zwabić są jaskrawe kolory ubrań, intensywne perfumy, słodycze oraz napoje. Szczególną uwagę na owady zwracać należy przebywając w pobliżu cukierni, lodziarni, lub w piwnych ogródkach. W tych miejscach nie trudno o połknięcie owada, którego konsekwencją może być użądlenie w język.

Jeśli nie jesteśmy uczuleni użądlenie, mimo iż nieprzyjemne i bolesne nie jest szczególnie niebezpieczne. Objawy takie jak obrzęk, pieczenie i zaczerwienienie ustępują zwykle na przestrzeni 48 godzin. W celu ich załagodzenia bolące miejsce można posmarować octem, wykonać zimny okład z roztworu sody oczyszczonej. Jeśli widoczne jest żądło należy je usunąć. Podczas wakacji poza znajomością domowych sposobów łagodzenia skutków użądlenia przydatne może być także wapno oraz środki przeciwhistaminowe.

Reakcje alergiczne po ukąszeniu pszczoły, szerszenia lub osy występują u ok. 20% osób, obrzęk jest wówczas większy, może mu towarzyszyć świąd dłoni, stóp, wymioty, spadek ciśnienia. W wypadku wystąpienia tego typu objawów należy niezwłocznie udać się na pogotowie. Wyjeżdżający na wakacje alergicy powinni mieć przy sobie pęsetę do usunięcia żądła, automatyczną strzykawkę z adrenaliną oraz preparat sterydowy i rozkurczający oskrzela w aerozolu wziewnym.

Ponieważ lepiej jest zapobiegać niż walczyć ze skutkami lepiej unikać użądlenia. W tym celów tym nie należy chodzić boso po trawie gdyż gniazda niektórych owadów znajdują się pod ziemią, powinniśmy także pamiętać o szczelnym zamykaniu żywności i napojów, na skórę warto stosować środki odstraszające owady.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy