Strona głównaZdrowieUwaga: w Święta ludzie częściej umierają na serce

Uwaga: w Święta ludzie częściej umierają na serce

Liczba zgonów związanych z sercem rośnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, wynika z badań opublikowanych w Journal of the American Heart Association.
Uwaga: w Święta ludzie częściej umierają na serce [fot. pasja1000 from Pixabay]
- Wzrost liczby zgonów z przyczyn naturalnych w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku był już wcześniej odnotowywany w Stanach Zjednoczonych. Jednak okres bożonarodzeniowy w tym kraju przypada na najzimniejszy czas w roku, w którym wskaźniki śmiertelności są już sezonowo wysokie z powodu niskich temperatur i - mówi Josh Knight, z University of Melbourne w Australii.

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali wskaźniki zgonów w Nowej Zelandii, gdzie Boże Narodzenie przypada na okres letni, a to czas, w którym śmiertelność jest zwykle niska, co pozwalało oddzielić efekt zimy od efektu lata.

Kiedy przeanalizowano 25-letnie statystyki śmierci, obliczono, że liczba zgonów związanych z sercem i mających miejsce poza szpitalem w okresie od 25 grudnia do 7 stycznia była zwiększona o 4,2 proc. od przeciętnej. Średni wiek zgonu z powodu w okresie świątecznym wyniósł 76,2 lat, w porównaniu z 77,1 latami w innym czasie.

Istnieje szereg teorii, które wyjaśniają zwiększenie liczby zgonów w okresie świątecznym, wskazuje się m. in. stres emocjonalny związany ze , zmianę diety, spożycie alkoholu, ograniczenie personelu w placówkach medycznych oraz zmianę otoczenia.
Chociaż potrzeba więcej badań, aby wyjaśnić wzrost ilości zgonów, naukowcy sugerują, że odpowiedzialne tu może być to, że pacjenci wstrzymują się z szukaniem pomocy medycznej w okresie świątecznym.

- Święta Bożego Narodzenia to czas podróżowania. Ludzie często wyjeżdżają na wakacje z dala od ich głównych placówek medycznych. Może to przyczynić się do opóźnień zarówno w poszukiwaniu pomocy medycznej z powodu braku znajomości pobliskich ośrodków, jak i dużej odległości od szpitali - na urlop świąteczny wyjeżdża się zwykle gdzieś poza ośrodki miejskie - mówią uczeni.

Inne wyjaśnienie może mieć związek z wolą śmiertelnie chorych pacjentów, by żyć i oddalić śmierć o jeden ważny dla nich dzień. - Zdolność jednostek do modyfikowania daty swojej śmierci w odniesieniu do dat znaczących - co zostało zarówno potwierdzone, jak i odrzucone w różnych badaniach, jest to jednak możliwe wyjaśnieniem tego efektu Świąt - mówią badacze.

Naukowcy zauważają jednak, że w badaniu nie monitorowano dziennych temperatur, a Nowa Zelandia ma klimat wyspiarski, w którym rzadko występują skrajne temperatury, co - jak ustalono w poprzednich badaniach - było związane ze śmiertelnością z powodu problemów z sercem.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy