Strona głównaZdrowieUwaga na wakacyjne urazy

Uwaga na wakacyjne urazy

Planując aktywne wakacje powinniśmy pamiętać o ewentualnych zagrożeniach, takich jak urazy i kontuzje. Warto pomyśleć zawczasu o odpowiednim przygotowaniu organizmu do aktywnego wypoczynku.
Uwaga na wakacyjne urazy [© Wisky - Fotolia.com] Na co dzień spędzając całe dni przed komputerem, przemieszczając się samochodem, podczas gdy nie mamy czasu nawet na zwykły spacer do parku, nasz organizm pozbawiony jest witalności, mięśnie nie są wyćwiczone. Taki stan w zderzeniu z nagłym wysiłkiem może doprowadzić do poważnych urazów i kontuzji. Dlatego zanim wybierzemy się na aktywny urlop, na kilka tygodni przed, zacznijmy trenować mięśnie i stawy, tak aby zminimalizować ewentualne ryzyko nieprzyjemnych sytuacji. Wystarczy 20 min. dziennie ćwiczeń rozciągających aby wzmocnić swoją formę.
Ważna jest również rozgrzewka tuż przed wysiłkiem. Zatem pamiętajmy, że przed wejściem do morza czy jeziora, przed założeniem rolek lub wskoczeniem na rower warto zrobić kilka energicznych przysiadów, wymachów i okrążeń rękoma.

Odpowiednie przygotowanie organizmu do aktywnego wypoczynku z pewnością w znacznym stopniu pomoże nam uchronić się przed ewentualnymi urazami. Niemniej, prawie zawsze podczas urlopu spotykamy się z sytuacją kiedy - czy to my, czy członek naszej rodziny – doznaje mniejszej lub większej kontuzji. Taka z pozoru błahostka skutecznie może zepsuć nam resztę wakacji. W jaki zatem sposób szybko poradzić sobie w takich sytuacjach? Zimno to twój sprzymierzeniec w walce z kontuzjami.

Chyba każdy z nas doskonale zna kojącą moc zimnych okładów z kostek lodu. Zimno łagodzi obrzęk, działa przeciwbólowo, szybciej pozwala nam wrócić do sprawności. W warunkach gdy nie można zastosować zimnych okładów doskonale zdają egzamin plastry schładzające z mentolem.

- Większość dolegliwości bólowych, z którymi mamy do czynienia współcześnie ma swoje podłoże zapalne. Najczęstsze dolegliwości, bóle kostno-stawowe są spowodowane stanem zapalnym w nadmiernie napiętych, przeciążonych mięśniach, lub stanem zapalnym nerwów wywołanym przez ucisk. Stan zapalny to obrzęk i przekrwienie, dlatego w leczeniu stosuje się takie oddziaływania lub substancje, które je zmniejszają. Najprostszym wydaje się oziębienie. - twierdzi lek. med. Elżbieta Tkaczyk.

Na podstawie materiałów Genexo

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy