Strona głównaZdrowieUwaga na słońce: opalaj się rozsądnie

Uwaga na słońce: opalaj się rozsądnie

Podczas opalania ciało człowieka narażone jest na wiele niebezpiecznych chorób i dolegliwości. Najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych oraz udaru cieplnego, które spowodowane są nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Najpoważniejszą konsekwencją związaną ze zbyt długim opalaniem są nowotwory skóry.
Uwaga na słońce: opalaj się rozsądnie [© eZeePics Studio - Fotolia.com] Przy oparzeniach skóra nie tylko piecze i zmienia swoją barwę, ale jest również podrażniona i zaczerwieniona. towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak: dreszcze, mdłości, wymioty, gorączka, osłabienie organizmu, odwodnienie oraz przyspieszony puls. Choć te dolegliwości pozornie nie wskazują na poważniejsze zmiany, mogą być przyczyną groźnych komplikacji, a nawet doprowadzić do śmierci.

Chroń się przed słońcem

coraz częściej zbierają śmiertelne żniwo. Szacuje się, że umieralność wywołana porażeniami słonecznymi waha się między 10 a 50 procent. W 2003 roku, kiedy zanotowano rekordową falę upałów w krajach Europy Zachodniej, z powodu udaru słonecznego zmarło 30 000 osób. Najwięcej ofiar kąpieli słonecznych było we Francji – 14 tysięcy ludzi, głównie osób w podeszłym wieku. Promienie słoneczne pochłaniają coraz więcej ofiar. Obecnie na całym świecie z powodu chorób wywołanych przez szkodliwe działanie słońca cierpi 60 000 osób.

Przed oparzeniami i nowotworami skórnymi można jednak się bronić. Najbardziej klasycznym sposobem jest stosowanie preparatów z wysokim stopniem ochrony – SPF powyżej 20. Niestety w Polsce świadomość w tym zakresie jest jeszcze zbyt niska, ponieważ aż 69% Polaków nie używa żadnych kosmetyków, aby zabezpieczyć się przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Wśród osób, które stosują ochronę, tylko 14% używa środków z wysokim filtrem. Skuteczny preparat powinien mieć nie tylko odpowiedni stopień ochrony, ale powinien również zabezpieczać przed promieniami UVA i UVB, być wodoodporny i hipoalergiczny. Przed słońcem mogą chronić także tradycyjne sposoby, takie jak: unikanie miejsc bardzo nasłonecznionych, noszenie chustki lub kapelusza, picie dużej ilości wody oraz zakrywanie pieprzyków i miejsc zaczerwienionych lub podrażnionych.

Uważaj na upały


Największe upały występują w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji. Najwyższą w historii temperaturę odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce w 1913 roku, a termometry wskazywały wtedy 56,7 stopni Celsjusza. Polski rekord temperaturowy wynosi 40,2 stopnia Celsjusza i został odnotowany w Prószkowie, w 1921 roku. Zmiany oparzeniowe można w prosty sposób łagodzić. Wystarczy zimny prysznic lub okłady ze zsiadłego mleka. Dodatkowo można zastosować środki łagodzące ból oraz preparaty chłodzące i nawilżające. W przypadku poważniejszych zmian warto skonsultować się z

Bagatelizowanie oparzeń może doprowadzić do ciężkich chorób, takich jak rak skóry. Najbardziej typowym nowotworem wywoływanym przez promienie słoneczne jest . W Polsce z jego powodu każdego roku umiera około 3 000 osób, z czego 33% stanowią kobiety, natomiast 67% to mężczyźni. Wyleczalność czerniaka nadal jest zbyt niska – w naszym kraju wynosi około 60%. Leczenie może się odbywać na różne sposoby – w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Najpopularniejsze jest chirurgiczne wycięcie zmiany chorobowej, które jest stosowane również w profilaktyce – każde podejrzane znamię na skórze może być usunięte. Inne metody leczenia czerniaka to: radioterapia, chemioterapia, immunoterapia, szczepienia oraz limfadenektomia terapeutyczna.

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Udar cieplny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Udar cieplny (porażenie cieplne, udar słoneczny) to nazwa stanu jaki występuje w wyniku przegrzania. Może do niego dojść w wyniku zbyt długiego wystawiania się na oddziaływanie wysokiej temperatury otoczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć