Strona głównaZdrowieUtrzymuj niższe ciśnienie krwi - uchronisz się przed demencją

Utrzymuj niższe ciśnienie krwi - uchronisz się przed demencją

Dbanie o odpowiedni poziom ciśnienia krwi przekłada się na ryzyko rozwoju demencji - odpowiednio niski jego poziom daje profilaktyczny skutek.
Utrzymuj niższe ciśnienie krwi - uchronisz się przed demencją [Fot. Dan Race - Fotolia.com]
Chcesz uchronić się przed ? Zadbaj o to, by twoje ciśnienie skurczowe wynosiło poniżej 120 milimetrów rtęci (mm Hg), mówią eksperci z Wake Forest School of Medicine w Winston-Salem.

Ustalono, że dbanie o to, by ciśnienie krwi było na niższym poziomie przez kilka lat, może znacząco pomóc nie tylko zdrowiu serca, ale i funkcjonowaniu mózgu.

W testach wzięło udział ponad 9 tysięcy ludzi w wieku powyżej 50 lat, którzy mieli nadciśnienie, ale doświadczyli udaru i nie zmagali z cukrzycą. Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich miała utrzymywać ciśnienie skurczowe poniżej 140 mmHg (czyli zgodne ze standardowymi zaleceniami), druga zaś poniżej 120 mmHg. Zdrowie uczestników monitorowano przez pięć lat.

Okazało się, że uczestnicy, którzy utrzymywali maksymalne (czyli skurczowe) ciśnienie poniżej 120 mm Hg, odznaczali się nie tylko istotnie niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, ale także znaczne mniejszym zagrożeniem rozwoju łagodnych .

Łagodne zaburzenia poznawcze (mild cognitive impairment, MCI) to dolegliwość, która charakteryzuje się problemami z , logicznym myśleniem, etc., ale nie przeszkadza w wykonywaniu normalnych codziennych czynności. MCI są uważane za prekursor demencji.

Ustalono, że intensywne leczenie (czyli utrzymywanie poziomu ciśnienia krwi na poziomie poniżej 120 mmHg) zmniejszyło ryzyko otępienia o 15 proc. Autorzy zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania dla dokładniejszego ustalenia wpływu ciśnienia na ryzyko problemów poznawczych. Wyniki jednak o tyle nie są zaskakujące, że wcześniejsze badania pokazały związek między i wyższym prawdopodobieństwem rozwoju demencji.

O badaniach napisano w magazynie Journal of American Medical Association.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć