Strona głównaZdrowieUtrata na wadze i stosowanie zdrowej diety poprawiają pamięć

Utrata na wadze i stosowanie zdrowej diety poprawiają pamięć

Starsze kobiety z nadwagą, które straciły nadmiar kilogramów i zaczęły się zdrowiej odżywiać, zyskały lepszą pamięć.
Utrata na wadze i stosowanie zdrowej diety poprawiają pamięć [fot. Gerd Altmann z Pixabay]
- Związane z otyłością zaburzenia funkcji pamięci są odwracalne, co powinno stanowić zachętę do - mówi Andreas Pettersson z Uniwersytetu w Umea w Szwecji.

Wiadomo, że osoby otyłe częściej zmagają się z zaburzoną pamięcią epizodyczną, tj. pamięcią o wydarzeniach, które mają miejsce przez całe życie. Teraz sprawdzono, czy utrata masy ciała poprawi pamięć i czy poprawa pamięci koreluje ze zmianami w aktywności mózgu. Funkcjonalny rezonans magnetyczny pozwolił zaobserwować aktywność mózgu podczas wykonywania testów .

Część z kilkudziesięciu kobiet z nadwagą po (w średnim wieku 61 lat) przez pół roku stosowała dietę paleolityczną, która składała się z 30 procent białka, 30 procent węglowodanów i 40 procent tłuszczów nienasyconych. Pozostałe panie stosowały się do nordyckich zaleceń żywieniowych, zgodnie z którymi jadłospis zawierał: 15 procent białka, 55 procent węglowodanów i 30 procent tłuszczów.

Przed i po okresie badań zmierzono wskaźnik masy ciała kobiet oraz skład tkanki tłuszczowej. Przetestowano także pamięć epizodyczną badanych. Stosując przy tym funkcjonalny MRI obserwowano aktywność mózgu uczestniczek podczas wykonywania zdania, które wymagało uruchomienia procesów przypominania sobie.

Średni BMI w zmniejszył się z 32,1 przed dietą do 29,2 (poniżej wartości granicznej dla otyłości) po sześciu miesiącach stosowania nowego jadłospisu, a waga uczestniczek przeciętnie spadła z 85 kg do 77,1 kg.

Po utracie wagi poprawiła się wydajność pamięci, a wzorzec aktywności mózgu podczas testowania pamięci odzwierciedlał tę poprawę. Po utracie nadmiaru kilogramów aktywność mózgu wzrosła podczas kodowania pamięci w obszarach, które są ważne dla identyfikacji i dopasowania twarzy. Jednocześnie zmniejszyła w regionach związanych z odzyskiwaniem epizodycznych wspomnień, co wskazuje na wyższą efektywność tego procesu.

- Zmieniona aktywność mózgu po utracie wagi sugeruje, że mózg staje się bardziej aktywny podczas przechowywania nowych wspomnień i dlatego potrzebuje mniej zasobów do przywoływania przechowywanych informacji - wskazują autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy