Strona głównaZdrowieUsługi medyczne: wybieramy wysoką jakość

Usługi medyczne: wybieramy wysoką jakość

Jaki jest polski pacjent? Według ekspertów firmy doradczej PwC, coraz bardziej wymagający. Stawia na profesjonalizm, indywidualne podejście do leczenia. W efekcie rynek medyczny wyraźnie się zmienia. W sektorze prywatnej opieki rośnie konkurencyjność. Najnowsze trendy w ochronie zdrowia pokazują, że jest ona coraz częściej wybierana przez Polaków. Dbamy o siebie i oczekujemy wysokich standardów. Dlaczego korzystamy z niepublicznego leczenia?
Usługi medyczne: wybieramy wysoką jakość [© Rido - Fotolia.com] Specjaliści na wyciągnięcie ręki

Badanie ekspertów PwC wskazuje zmianę mentalności pacjentów w Polsce. W rezultacie coraz więcej osób decyduje się na . Jakie są ich przesłanki? Zbyt odległe terminy wizyt. Z kolei CBOS wskazuje większe zaangażowanie lekarzy, możliwość zrealizowania wszystkich potrzeb w ramach jednej wizyty oraz dogodniejsze godziny przyjęć.

Jak wynika z cyklicznego raportu GUS, podsumowującego ostatnie kilka lat, już co trzecie domostwo (35,1%) korzysta z tego rodzaju usług medycznych, a niemal połowa (40%) wybiera niepubliczne świadczenia stomatologiczne. Natomiast Diagnoza Społeczna 2015 pokazuje, że ponad połowa rodzin w Polsce (54%) korzysta z usług prywatnych placówek zdrowotnych. Na przestrzeni ostatnich 15 lat ten sposób finansowania leczenia odnotował największy wzrost. To trend, który cieszy się popularnością zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast. Jednak zmiany w podejściu do zdrowia idą dalej.

– Badania zrealizowane przez firmę Grafton Recruitment pokazały, że pakiety medyczne należą do najbardziej pożądanych benefitów socjalnych. Wyniki nie dziwią. Coraz częściej korzystamy z usług zdrowotnych na własną rękę. Dlaczego? To duży komfort dający poczucie bezpieczeństwa. Już Abraham Maslow wyróżnił je jako pierwotną potrzebę psychiczną. Niestety, problematyczne oraz odległe terminy wizyt mogą przyczynić się do jej zachwiania. To dlatego częściej inwestujemy w prywatne leczenie. Zmiana związana jest również z naszym stylem życia. Pragniemy zdystansować się od codziennej gonitwy oraz zadbać o najważniejsze dla nas aspekty. Zdrowie jest teraz na topie. Częściej wybieramy zbilansowaną dietę i ekologiczne produkty. Pamiętamy też o regularnym sporcie. Bycie fit to trend. A profesjonalna opieka medyczna czy systematyczne badania są jego częścią – komentuje Marta Rolnik-Warmbier, psycholog.

Medyczna destynacja zagranicznych turystów

Polskie ośrodki specjalistyczne są konkurencją dla wielu zachodnich klinik. Badania pokazują, że turystyka medyczna w Europie Środkowo-Wschodniej rozwija się w tempie ok. 12-15%. Już teraz do naszego kraju przyjeżdża prawie 400 tysięcy zagranicznych pacjentów rocznie. Zjawisko to najczęściej dotyczy kuracjuszy klinik specjalizujących się w danej dziedzinie.

By nie przypłacić zdrowiem nie musimy przepłacać

Prywatne leczenie nie musi drogo kosztować, a z pakietów medycznych korzysta wiele osób, które nie są objęte takim benefitem w ramach stosunku pracy. Obecnie wśród ofert placówek medycznych każdy odnajdzie coś dla siebie. Są one dostosowywane do zmieniającego się rynku. Osoby zainteresowane uzyskaniem prywatnej opieki medycznej mają dwie możliwości. Pierwszą jest abonament w niepaństwowej klinice, a drugą - polisa zdrowotna u ubezpieczyciela. Przy czym warto zaznaczyć, że abonamenty, które można nabyć bezpośrednio w placówce medycznej, należą również do rodzaju ubezpieczenia. Wysokość opłat zależna jest od zakresu usług w ramach pakietu oraz liczby osób objętych ochroną.

Doceniamy indywidualne ubezpieczenia zdrowotne

Najnowsza analiza Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazuje na rosnącą popularność .

– Tylko w 2015 r. liczba osób, które zdecydowały się na tego rodzaju zabezpieczenie, wzrosła aż o 19% w stosunku do roku poprzedniego. Ten trend świadczy o zwiększającej się świadomości Polaków, dotyczącej zapewnienia sobie i bliskim odpowiedniej ochrony. Posiadający pakiety medyczne w wielu sytuacjach omijają kolejki w publicznej służbie zdrowia, zastępując je wizytami u specjalistów w prywatnych przychodniach i nowoczesną diagnostyką – mówi Marek Szewczyk, ekspert Avivy ds. ubezpieczeń zdrowotnych. – Wzrost zainteresowania ubezpieczeniami zdrowotnymi przyczynia się do rozwoju oferty dostępnej na rynku. Klienci mogą korzystać z ubezpieczeń szpitalnych, świadczeń lekowych, a także ubezpieczeń od poważnych zachorowań.

Columna Medica

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:54:35, 26-07-2016 ~gość: 31.174.105.xxx

    Ile seniorów bierze pożyczki żeby się leczyć, płacąc horrendalne odsetki, takich statysyk nikt nie prowadzi! Masz wybór śmierć albo jeszcze trochę życia, byle bez bólu. W przychodniach pod egidą NFZ Lekarze spóźniją się nieraz ok. godziny, w sumie czekanie na "badanie" czy wypisanie recepty trwa parę godzin. To lekarze specjaliści wymyśli długie terminy, żeby seniorzy prywatnie musieli się "leczyć". Większości seniorów nie ma pieniędzy na wykup leków. W rozmodlonej do bólu Polsce, mamy najdroższe leki w UE. Refundacja to żart, a leki bezpłatne 75+ są "na ostatnią drogę". Ps. Redakcja Senior.pl, promuje na portalu seniorków płci obojga którym się udało, mają duże emerytury, szczególnie te rządowe, a teraz na krańcówce jeszcze by pohasali na zagranicznych wypasach. Ładne kolorowe zdjęcia zadbany senior leży sobie w czystym łóżeczku, a przy nim siedzi i głaszcze go po ręce bląd pielęgniarka, "żyć nie umierać produkować dzieci", ale w marzeniach... Do refleksji!
    Senior/plus.
    ... zobacz więcej
  • 15:16:19, 13-09-2016 cudak3

    Szukając informacji na temat stóp i pedologii, natrafiłam na bardzo ciekawy artykuł, skierowany bezpośrednio do osób starszych http://podolodzy.pl/stopy-u-osob-sta...ak-o-nie-dbac/ Fajnie opisują jak dbać o stopy i gdzie się udać w razie schorzeń.Warto zagłębić się w ten temat:-)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy