Strona głównaZdrowieUrolityna A - wzmacnia mięśnie, hamuje starzenie się

Urolityna A - wzmacnia mięśnie, hamuje starzenie się

Suplement opracowany dla wspomagania naturalnych procesów organizmu wydaje się poprawiać wytrzymałość mięśni i funkcje mitochondriów. Urolityna A może pomóc wzmocnić lub przedłużyć aktywność mięśni u osób starzejących się lub cierpiących na choroby utrudniające aktywność fizyczną.
Urolityna A - wzmacnia mięśnie, hamuje starzenie się [fot. PublicDomainPictures from Pixabay]
- Dotyczy to zarówno osób z chorobami przewlekłymi, jak i tych, które chcą być bardziej aktywne w późniejszym życiu - mówi prof. David Marcinek z University of Washington School of Medicine.

Urolityna A jest produktem ubocznym bakterii jelitowych i jedzenia zawierającego polifenole, związki znajdujące się m. in. w granatach, jagodach i . Ponieważ dieta, wiek, geny oraz choroby wpływają na skład mikrobiomu jelitowego, ludzie wytwarzają urolitynę A w różnym tempie. Substancja jest też produkowana i sprzedawana jako suplement diety.

W testach na zwierzętach i badaniach molekularnych na ludziach odkryto, że suplementacja urolityną A pobudza mitofagię, czyli proces niszczenia mitochondriów o niewłaściwych funkcjach.
Mitochondria są jak baterie, które zasilają komórki w twoim ciele. Jednak czasem ulegają zaburzeniom. W procesie mitofagii rozpoznaje się te uszkodzenia i aktywnie niszczy mitochondria, zmniejszając je do elementarnych składników, które komórka może ponownie wykorzystać. Wraz ze jednak mitofagia staje się mniej wydajna, a organizm gromadzi uszkodzone mitochondria. To jedna z przyczyn, dla której mięśnie stają się słabsze wraz z wiekiem - wyjaśnia prof. Marcinek.
W ramach badań przez cztery miesiące jednej grupie osób powyżej 65 lat podawano placebo, innej zaś 1000 mg urolityny A. Na początku zmierzono, że każdy uczestnik cechuje się średnią lub niską zdolnością do wytwarzania adenozynotrójfosforanu (ATP), który produkują mitochondria, aby pomóc komórkom w wykonywaniu rozmaitych funkcji.

Jak się okazało miesiąc później, u ludzi, którzy przyjmowali urolitynę A, poprawiła się wytrzymałość mięśniowa (w ręce i w nodze). Nie odnotowano jednak zwiększonej produkcji ATP w mitochondriach.

- Chociaż nie zaobserwowaliśmy wpływu suplementu na funkcjonowanie całego organizmu, wyniki są ważne, ponieważ pokazują, że samo przyjmowanie urolityny A przez krótki czas poprawiło wytrzymałość . Co więcej, poprawiła się odporność na pomimo braku ćwiczeń.

Odkryto również, że urolityna A była miała istotny związek ze zmniejszeniem substancji, które odgrywają pewną rolę w zaburzeniach metabolicznych.

Suplementacja urolityną A może zatem przynieść korzyści osobom, które nie mogą wykonywać ćwiczeń fizycznych z powodu złego stanu zdrowia lub choroby mięśni. - Samo doprowadzenie danej osoby do takiego punktu, w którym możliwe są ćwiczenia - spacer wokół bloku lub wchodzenie po schodach - może pomóc jej budować własne zdrowie - wskazuje prof. Marcinek.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy