Strona głównaZdrowieUrata na wadze - kluczowa regulacja reakcji na jedzenie?

Urata na wadze - kluczowa regulacja reakcji na jedzenie?

Ludzie, którzy szybko w odpowiedni sposób reagują na bodźce żywnościowe, schudli więcej i skuteczniej utrzymywali nową wagę dzięki nowemu alternatywnemu programowi odchudzającemu, który ma na celu poprawę reakcji ludzi na głód i zdolności opierania się chęci na jedzenie.
Urata na wadze - kluczowa regulacja reakcji na jedzenie? [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Jak mówią eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, nowe postępowanie dietetyczne może być skuteczną formą odchudzania. - Są osoby, które bardzo silnie reagują na wskazówki żywieniowe. Oznacza to, że nie mogą oprzeć się jedzeniu i czy . Behawioralne umiejętności odchudzania nie są dla tych osób wystarczające, dlatego opracowaliśmy alternatywne podejście, aby zaspokoić tę kliniczną potrzebę - mówi prof. Kerri N. Boutelle, autor badań.

W Stanach Zjednoczonych aż około 74 proc. dorosłych zmaga się z nadwagą lub otyłością. Behawioralne programy odchudzania, które obejmują liczenie kalorii, były głównym sposobem . Jednak nie wszyscy odpowiednio reagują na takie podejście, a większość odzyskuje utraconą wagę.

W przypadku tych, którym trudno jest oprzeć się jedzeniu, utrata na wadze może być szczególnym wyzwaniem. Taka reakcja na pokarm jest zarówno dziedziczna, jak i kształtowana przez środowisko i indywidualne czynniki.

Porównano efekty interwencji nazwanej Regulacją wskazówek (Regulation of Cues, RC), z behawioralnym programem odchudzania oraz planem łączącym obydwa podejścia.

Utrata masy ciała była porównywalna po 24 miesiącach wśród osób uczestniczących w obydwu programach. Jednak osoby biorące udział w planie „Regulacji wskazówek" ustabilizowały swoją wagę i utrzymywały ją, tymczasem pozostali odzyskali wagę w połowie okresu trwania badań.

- Nasze odkrycia sugerują, że mechanizmy regulacji sygnałów apetytu mogą być szczególnie istotne dla utraty wagi u osób, które mają problemy z oparciem się chęci na jedzenie. Można te ustalenia zastosować w medycynie spersonalizowanej - mówi prof. Boutelle.
Interwencja nie określała diety. Miała raczej na celu wykorzystanie naturalnych wskazówek, kiedy jeść, zamiast skupiać się na kaloriach. Wzmacniała tolerancję na łaknienie i skoncentrowała się na hamowaniu chęci jedzenia produktów uznanych za smaczne, gdy nie odczuwano fizycznego .

Jedzenie, które wydaje się najsmaczniejsze, to zazwyczaj takie, które zawiera duże ilości cukru lub tłuszczu z dodatkiem soli i aromatów. Produkty tego rodzaju stymulują układ nagrody w mózgu i chęć na nie może być szczególnie trudna do opanowania.
Wsparcie w ramach programu RC obejmowało edukację żywieniową, wsparcie społeczne i trening uważności. Behawioralny program zaś zalecał określoną dietę, żywność o ograniczonej ilości kalorii, unikanie sygnałów do przejadania się i koncentrację na ograniczeniu kalorii.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy